Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

U Čechů mě překvapil chladný a odtažitý přístup, říká Afghánka

Sagar Rakin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sagar Rakin |

Šestadvacetiletá Sagar Rakin se do Česka přestěhovala s rodiči jako dítě kvůli válce, která v Afghánistánu zuřila. Za tu dobu si zde zvykla a život, který tu vede ji vyhovuje, ačkoli ji Češi připadají chladní. "První kontakt byl s pracovníky uprchlického tábora před 16 lety. Překvapil mne chladný, odtažitý přístup," říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Přijela jsem do Čech s rodinou jako uprchlík z Afghánistánu v období nejintenzivnější války. První kontakt byl s pracovníky uprchlického tábora před 16 lety. Překvapil mne chladný, odtažitý přístup.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Rozhodnutí už bylo učiněno při příjezdu, kdy se otec rozhodl, že budeme žít v České republice, bylo to dobré rozhodnutí.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Uzavřenost, občas mám pocit, že lidé maji klapky na očích, ale to bych řekla, že je problém nás lidí jako takových, jen v české komunitě se s tím setkávám více. Otevřené vidění a nedostatek ochoty přijmout neznámé, ať už je to nová kultura, národnost.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Nechodila, ale mám české kamarády a mám je ráda. 
 
Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Tam je asi velký rozdíl, naše kultura je velmi komunitně zaměřená, také máme velké rodiny, takže si umíte představit i ten ruch, neustále blízký kontakt. Komunikace, respekt, láska, soucit jsou mnohem hlouběji prožívané v naší zemi a kulturách zemí nám blízkým. Zde mi rodinné vztahy připadají chladnější, ale asi jak které.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sednul vám?
Hm, jak kdy, občas mi sedne, občas ne. Můj smysl humoru je sarkastický. Mám ráda humor kanadského komedianta Russela Peterse, který je původem z Indie a vlastně určitým způsobem "zeměšňuje" kulturní rozdíly mezi různými asijskými kulturami. Myslím, že toto odlehčení situace je velmi přínosné.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujala?
Nejvíce mne asi zaujali T.G.Masaryk a Václav Havel - k němu chovám obzvláště velký respekt.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Nejsem typický pivař, ale čas od času ho ochutnám, kolegové a přátele si pak z mého kyselého obličeje dělají velkou legraci. Na české jídlo jsem si zvykla na základní a střední škole, ale samozřejmě na začátku české kuchyně byl velkým šokem pro moje chuťové buňky. Dodnes doma občas vaříme guláš s knedlíkama.

Český šok

Češi v cizině – ilustrační foto.

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Jsem otevřená všem možnostem, za posledních 16 let jsem si zvykla na mentalitu, komunitu, mám zde svoje místo, přátele, vyznám se ve všem a je mi tu dobře, ale
pokud budu mít možnost cestovat a objevovat svět, jsem tomu otevřená asi jako každá mladá žena, která má smysl pro dobrodružství. 
 
Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Abych pravdu řekla, nesleduji ji. Asi mne odradila hlava státu: Miloš Zeman

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Moje země má výjimečnou přírodu, je hornatá, máme mnoho druhů ovoce a zeleniny, které se u nás pěstují a zde nejsou k nalezení lehce, nebo když jsou, tak ta kvalita je naprosto jiná. Jsem přírodně založený člověk, chybí mí kontakt s přírodou při životě v Praze. Ale to asi každému, kdo zde žije. Procestovala jsem Čechy, tak vím, že když se mi zasteskne po přírodě moc, můžu jet na Slapy, Na Karlštejn nebo do Českého Ráje.  
 

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!