12. června 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ubytování v Chorvatsku: hledejte nápis „Sobe“

Hotel u moře. Největší zájem je o ubytování v hotelech a soukromých penzionech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel u moře. Největší zájem je o ubytování v hotelech a soukromých penzionech. | foto: Foto Profimedia.cz

Během loňského roku navštívilo Chorvatsko přes 11 milionů turistů. Uskutečnili 56 milionů noclehů. Asi třetina těchto návštěvníků se ubytovala v hotelech či hotelových apartmánech.

Hotely jsou v Chorvatsku, podobně jako jinde ve světě, zařazeny do několika hvězdičkami označených kategorií. Zatímco dvě hvězdičky charakterizují jednodušší hotel, jen ty nejluxusnější. Jen výjimečně se mohou vyskytnout hotely s jednou hvězdičkou. Podmínkou zařazení do jedné z kategorií je splnění přesně stanovených podmínek na vybavení hotelu i jednotlivých pokojů. Vybavení hotelu zpravidla odpovídají i ceny za ubytování. Ty se také během roku mění podle očekávaného zájmu turistů v jednotlivých termínech. V rámci jednoho hotelu jsou pak obvykle uváděny tři až čtyři různé ceny, občas je však možné najít i sedm různých cen pro jeden typ pokoje. Ve tříhvězdičkovém hotelu, v současné době je jich většina, se cena za noc ve dvojlůžkovém pokoji pohybuje mezi 70 až 130 eury (cca mezi 1700 a 3100 Kč). Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu je možné pořídit za 100 až 200 euro na noc. V ceně je obvykle zahrnuta snídaně, za polopenzi je nutno připlatit 10 až 20 euro.
 
Chorvatsko disponuje také velkou nabídkou ubytování v soukromí. K vyhledání vhodného apartmánu z domova lze snadno využít internet. Pokud přijedete do některého letoviska bez jakékoli předběžné rezervace, stačí sledovat nápisy „Sobe“ či „Zimmer frei“, které chorvatsky, resp. německy označují možnost ubytování. Stejné nápisy, držené v rukou místních obyvatel, vás přivítají na některých ostrovech po příjezdu trajektu. Pomoci vám také může turistická informační kancelář, kterou naleznete v každém městečku. Obvykle se nachází na centrálním místě v obci, u přístavu apod.

Výběr vám usnadní fakt, že i soukromě pronajímané pokoje a apartmány jsou zařazeny do několika kategorií v závislosti na vybavení a poloze. Cena pokoje označeného jednou hvězdičkou se pohybuje kolem 20 eur za noc. Nejlepší tříhvězdičkový pak vychází na 25 až 35 euro. Cena za apartmán pro dvě osoby se pohybuje mezi 30 až 70 eury. V případě větších apartmánu, vhodných pro čtyři nebo šest osob, lze počítat s cenou od 50 do 130 euro. K ubytování ve městech lze také využít některý z mála chorvatských hostelů. Protože nabízí menší kapacitu i rozsah služeb, vyplatí se v nich hledat nocleh zejména v období mimo hlavní sezonu.

Noc v kempu za 30 kun
Nejmenší luxus ale nejpříznivější ceny nabízí ubytování v přírodě. V Chorvatsku se nachází 235 kempů, které nabízí souhrnnou kapacitu přes 210 tisíc osob. Kolem pobřeží nejsou kempy rovnoměrně rozloženy, nejvíce jich najdeme na severu, odkud přijíždí většina turistů. Cena za osobu a den pobytu se pohybuje kolem 30 kun (cca 100 Kč), podobná částka je zpravidla účtována i za stan a automobil. Výjimečně, zejména na přelomu července a srpna, se může stát, že v dané oblasti žádný volný kemp nenaleznete. V tom případě se můžete zkusit ubytovat v malých kempech na soukromých pozemcích jednotlivců, které jsou většinou provozovány v přímé návaznosti na ubytování v soukromí. Nezkoušejte však stanovat mimo kempy, protože se při nedodržení zákazu nocování ve volné přírodě vystavujete hrozbě policejního stíhání a pokuty.

Při noclehu v kterémkoli typu ubytovacího zařízení je turista povinen zaplatit spolu s účtem i pobytovou taxu. Někdy bývá zahrnuta přímo v ceně za ubytování, častěji je však vyčíslena zvlášť. Nevyhnou se jí ani účastníci lodních zájezdů v chorvatských vodách nebo posádka jachet. Výše poplatku, který je odstupňován podle atraktivity pobytového místa a sezony, se pohybuje mezi 4 a 7 kunami za jednu osobu a noc.
, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...