Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Umělecké chodníky v Lisabonu ohrožuje úsporná politika města

Geometrické motivy na dlažbě v Lisabonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geometrické motivy na dlažbě v Lisabonu | foto: Shutterstock

LISABON Vlny, uzly, arabesky či geometrické motivy - to vše zdobí lisabonské chodníky. Umělecké mozaiky, které jsou chloubou portugalské metropole, jsou ale teď ohroženy, neboť země uplatňuje přísné úsporná opatření.

Padesátiletý dlaždič Jorge Duarte sedí na nízké dřevěné stoličce a celý den už 26 let opakuje tentýž velmi přesný pohyb. S kladivem v ruce odřezává malé kostičky vápence a černého čediče, aby vyplnil díry na chodnících třídy Liberdade, prestižní tepny lisabonského centra.

Duarte, jehož pleť ztmavla léty práce pod širým nebem, má k ruce dvacítku dělníků z "brigády dlaždičů" lisabonské radnice, jimž se také říká "sirotci lisabonské půdy". Jejich úkolem je udržovat několik kilometrů chodníků nebo silnic. "Když jsem nastoupil, bylo nás asi deset dlaždičů. Dnes nás je téměř dvacítka a jsou mezi námi mnohem mladší," říká Duarte, jehož citovala agentura AFP.

Kulturní symbol

Podobně jako lidová hudba fado, keramické kachličky s barevnou výzdobou azulejos či portské víno se pojem "calçada portuguesa", portugalská dlažba, vžil jako kulturní symbol. Tyto tradiční chodníky, jejichž motivy často připomínají zlatý věk portugalských zámořských objevů, se rozvinuly v 19. století. Motivy mají často vztah k moři, takže chodec může kráčet po vlnách, kotvách, ale také třeba po rybách.

Hrad svatého Jiří, který se tyčí na jednom z pahorků města, je prvním místem, které bylo vydlážděno podle této techniky, jejíž úspěch byl takový, že se rychle rozšířila na další čtvrti a další města jak v Portugalsku, tak v jeho bývalé koloniální říší: v Africe, Asii i v Jižní Americe.

Umělecká dlažba

Toto unikátní umění, jež je v Portugalsku ohroženo, se však rozvíjí v jiných městech ve světě, jejichž historie byla poznamenána portugalskou kulturou. Od Brazílie po Kapverdy, od Východního Timoru po Kanadu, kde sídlí významná portugalská komunita, zdobí města umělecká dlažba podle lisabonské techniky.

Umělecká dlažba v Lisabonu

Téměř o dvě století později mohou úsporná opatření, která Portugalsko musí již dva roky uplatňovat, aby splnilo podmínky k poskytnutí finanční pomoci od mezinárodních věřitelů, ohrozit výdaje vyčleněné na udržování těchto kamenných koberců pokrývajících chodníky města.

"Oblast, kterou máme udržovat, je čím dál tím větší podle toho, jak se město rozšiřuje. Nemůžeme už na všechno stačit!" stěžuje si Duarte. Chodníky mimo oblíbené trasy turistů tak jsou často narychlo vydlážděny prostými bílými kameny bez motivů. "Na první pohled je vidět, že to je hudlařina," říká Duarte.

"Až odejdu do důchodu, byl bych rád, abych mohl kolegům nebo dceři říci: vidíš ty muže, to já jsem je vyškolil a oni teď pokračují v mé práci. Ale není tu nikdo. Jestli se něco nezmění, pak všechno tohle může zmizet," varuje.

Nákladná údržba

Lisabonská radnice potvrzuje, že musí dělat úsporná opatření a že náklady na údržbu chodníků stále rostou. "Je tu tendence omezovat plochu umělecké dlažby," říká Luisa Dornellasová z radnice. Údržba chodníků stojí město mnoho peněz: metr čtvereční umělecké dlažby přijde na 90 eur (asi 2200 Kč).

Dornellasová nicméně tvrdí, že radnice bude dále do údržby chodníků investovat, protože jde o jednu z největších atrakcí města. Upřesňuje, že brzy bude zahájeno nové školení dlaždičů. Ti se však těžko shánějí, protože toto povolání není příliš atraktivní, uvádí ředitel dlaždičské a zahradnické školy v Lisabonu Nuno Serra.

"Je to těžké povolání, člověk musí celý sedět nebo klečet, nemá uznání ve společnosti a mzdy jsou mizerné," říká. Dlaždič si měsíčně vydělá sotva 700 eur (17.500 Kč) čistého, dodává.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!