19. dubna 2015 7:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Unikátní příležitost: 8. května se otevře podzemí pod orlojem

Centrum Prahy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum Prahy - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Při příležitosti oslav konce 2. světové války se lidem 8. května otevře podzemí pod Staroměstským náměstím v Praze. Jde o zcela unikátní událost, podzemí se totiž otevírá jen ve zcela výjimečných situacích, a jinak je veřejnosti nepřístupné, řekla v rozhovoru s ředitelka Pražské informační služby (PIS) Nora Dolanská.

Do radničního podzemí se navíc bude moci podívat jen omezený počet lidí.

„Chtěli jsme oslavy konce války ozvláštnit a program zpestřit něčím zajímavým,“ uvedla ředitelka. „Celý prostor Staroměstského náměstí je navíc s květnovými událostmi roku 1945 spjat,“ připomněla. Podzemní chodby se táhnou od Staroměstské radnice pod blokem radničních domů a směrem k Melantrichově ulici. „Podzemí je ve špatném technickém stavu, je kluzké a neosvětlené, proto není obvykle lidem přístupné,“ řekla Dolanská. Pražská informační služba si kvůli tomu musela požádat o speciální povolení.

Lístek si musí zájemci rezervovat

Lidé, kteří budou chtít podzemí navštívit, si mohou vstupenku rezervovat. Bude stát 160 korun. Vstup bude umožněn pěti skupinám po patnácti návštěvnících.

Konec války v Evropě nastal 8. května 1945 kapitulací Německa. Pražané si jej připomenou řadou akcí. V Praze bude k vidění vojenská přehlídka, hudební program, výstavy, projekce i čtení.


Lidovky.cz, ČTK

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.