Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Přehlížené skvosty představuje kampaň Česká příroda

Pančavský vodopád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pančavský vodopád | foto: ProfimediaLidové noviny

BESKYDY/PRAHA  Nedávno lidé vybírali divy Krkonoš. Méně známé lokality porazily ty největší turistické taháky. Teď chce ministerstvo životního prostředí seznámit veřejnost s podobnými místy po celé republice.

Ani Sněžka, ani Luční hora. Největším divem Krkonoš se stal Obří důl, za ním skončil Mumlavský vodopád a na třetím místě meandry Labe. Tak hlasovala veřejnost.

Poznávání skrytých míst

Nejen čtyři národní parky a jeskyně, ale desítky a stovky dalších míst, která jsou třeba hned za vaším městem. Ministerstvo životního prostředí spouští program za čtyři miliony korun, který má lidem ukázat, že za přírodními skvosty nemusí stovky kilometrů, ale mnohdy jsou i kousek od domu. Některé vám představujeme. Kampaň Česká příroda oficiálně startuje dvoudenním „poznávacím“ veletrhem 19. a 20. 4. v pražském Národním domě na Vinohradech, podpoří ji i letošní ročník festivalu Ekofilm či podzimní workshopy pro studenty.

Zřejmě se trefila do plánů ministerstva životního prostředí, které plánuje dělat reklamu méně známým či přehlíženým obdivuhodným místům. „Aby se lidé dostali do lokalit, které neznají a jež jsou mnohem blíž jejich domovu. Ukaždého města je něco,“ představuje si ministr Tomáš Chalupa (ODS).

Pod některým stupněm ochrany je zhruba pětina území celé republiky. Jde třeba o Čertův mlýn na beskydské Kněhyni se spoustou skalek, kaňonovité údolí Plakánek v Českém ráji či skalní útvar na vrcholu Vozky v Jeseníkách. „Ale také o unikátní Český les. Lidi projedou do Německa přes Rozvadov a nevědí, že po obou stranách je jedna z našich největších CHKO,“ apeluje Chalupa.

V rámci projektu Česká příroda, který bude stát čtyři miliony korun, proto vzniknou brožury s desítkami polozapomenutých chráněných výletních míst.

V ideálním případě si ministerstvo představuje, že tak přiměje české a moravské rodiny, aby během volných víkendů vyrazily do přírody. Kvůli tomu by se v lesích a podél cest měly objevit i drobné stavby, jako je tomu v zahraničí. Resort životního prostředí vypsal operační program, v jehož rámci budou vznikat stání pro kola či přírodní odpočívadla.
 K čerstvé kampani Česká příroda patří i pražský veletrh, při kterém se návštěvníci třetí dubnový víkend seznámí s regionálními lákadly.


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Prodej rodinného domu v centru Lanškrouna
Prodej rodinného domu v centru Lanškrouna

Purkyňova, Lanškroun - Lanškroun-Vnitřní Město, okres Ústí nad Orlicí
2 150 000 Kč