31. července 2016 6:59 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Úrazů na českých horách přibývá. Horská služba řeší hlavně případy cyklistů

Cyklista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista | foto: Shutterstock

Čeští turisté v létě stále s větší oblibou navštěvují tuzemská pohoří. S tím ovšem souvisí prudký nárůst úrazů. Jenom v Krkonoších zaznamenala Horská služba loni přibližně 300 úrazů, což je osmdesátiprocentní nárůst oproti předloňsku. „Letos se přiblížíme čtyřem stovkám,“ říká Adolf Klepš, náčelník krkonošské Horské služby.

Podle údajů českých turistických center obliba českých hor v letním období u domácích výletníků roste. Stojí za tím zvyšující se kvalita služeb v tuzemsku a cenová dostupnost oproti zimní sezoně. Přibývá kvalitních kempů, restaurací, rozšiřuje se nabídka volnočasových aktivit. Právě s tím ale souvisí markantní nárůst zásahů Horské služby. ̈

„V zimních sezónách je přibližně ustálený počet úrazů v řádech desítek až stovek, ale léto se v posledních letech ukazuje jako daleko nebezpečnější. Loni se nám úrazovost v létě zvýšila zhruba o 80% oproti předloňsku. Předloni to bylo cca dvě stě úrazů, loni tři sta. Nevím, kolik to bude letos, ale ukazuje se, že trend je stoupající. Očekávám, že se budeme blížit ke čtyřem stovkám úrazů,“ říká Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše.

Převážnou část úrazů tvoří cyklisté a v poslední době také jezdci na populárních horských koloběžkách. U tradičních turistů, kteří vyrazí na túru do hor, je ale nejčastějším důvodem volání Horské služby podcenění povětrnostních podmínek.

Co vzít sebou na hory?

„Nejčastější příčinou našich výjezdů jsou rychlé změny počasí, čemuž se dá předejít jedině tím, že jsou lidé patřičně vybaveni a naplánují si horskou túru podle svých možností, zjistí si, jaká je povětrnostní prognóza a samozřejmě musí túru volit podle fyzické kondice a toho, kdo s nimi jde a orientovat se podle nejslabšího, nepřepínat své síly a podstatné je získat si dostatek informací a na túru brát odpovídající vybavení,“ varuje Adolf Klepš a dodává: „Všechny výstrahy a informace od nás si člověk může velmi snadno dohledat na internetu. V poslední době jsou časté povětrnostní výkyvy, je nutné dávat pozor zejména na to, aby v horských oblastech na nikoho nespadl strom.“

Cyklisté na horách

Podle náčelníka Horské služby je zásadní, aby se člověk na pobyt v horách správně připravil. „Doporučuji mít s sebou v ruksaku vždy náhradní oblečení, na sobě oblečení, které odpovídá povětrnostním podmínkám, kvalitní boty, dostatek tekutin, svačinu a při dlouhé túře také čelovku či převlekový vak pro případné přespání venku. Samozřejmě záleží na náročnosti túry,“ uzavírá Klepš.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz