5. července 2009 9:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

USA po osmi letech zpřístupnily vyhlídkovou korunu sochy Svobody

Socha Svobody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Svobody | foto: AFP

NEW YORK Spojené státy na Den nezávislosti, po osmi letech, zpřístupnily veřejnosti vyhlídkovou korunu sochy Svobody. Plošina v koruně byla kvůli obavám z teroristických útoků podobných těm z 11. září 2001 uzavřena.

Devadesátimetrový symbol New Yorku byl částečně zpřístupněn v roce 2004. Na vyhlídkovou korunu však vstoupila první desetičlenná skupina turistů až v sobotu. Na plošinu nyní smí za hodinu maximálně 30 lidí, které čeká na cestě vzhůru po točitém schodišti uvnitř sochy 171 schodů. Celkem má socha i s podstavcem 354 schodů.

Šestadvacetiletý Aaron Weisinger se otevření koruny rozhodl využít k žádosti o sňatek. Na plošině poklekl a s diamantovým prstenem v ruce požádal svou přítelkyni Ericu Brederovou o ruku. Překvapená budoucí pětadvacetiletá paní Weisingerová souhlasila.

Vstupenky byly pryč za několik hodin
"Cítím, že socha Svobody představuje světovou jednotu, symbol, který celý svět musí sjednotit," řekla 57letá Barbara McLeanová z Atlanty. Po vystoupání všech schodů za nadšeného aplausu ostatních návštěvníků zazpívala píseň America the Beautiful.

Návštěvníci, kteří by rádi sochu navštívili, si musí lístek rezervovat na internetové stránce památníku, přičemž platí heslo "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Jednotlivec si může objednat maximálně čtyři lístky. Vstupné na ostrovy Liberty a Ellis a do koruny sochy Svobody vyjde na 15 dolarů na osobu (asi 280 korun). Do současné doby bylo prodáno asi 14.500 lístků do koruny sochy. Vstupenky na tento víkend byly vykoupeny do několika hodin.

Socha Svobody je francouzský dárek Spojeným státům. Připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Oficiální obřad odhalení sochy Svobody se konal v roce 1886.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BEZPEČNOSTNÍ TECHNIK (38-48.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 38 000 - 48 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz