Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Před 150 lety zemřeli při zdolávání hory Mattehorn čtyři lidé

Mattehorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mattehorn | foto: Reuters

ZERMATT/PRAHA Magicky a majestátně působí svým špičatým tvarem i krásou hora Matterhorn, která je symbolem Alp a patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější horské štíty světa. Se svou výškou 4478 metrů nad mořem je Matterhorn sedmým nejvyšším vrcholem Alp a až do druhé poloviny 19. století zůstával poslední alpskou nezdolanou čtyřtisícovkou.

Jako první dobyl tento štít britský horolezec a spisovatel Edward Whymper před 150 lety, 14. července 1865.

První dobytí Matterhornu je příběhem o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i o velké tragédii. O Matterhorn se jako první pokusil v roce 1857 italský horolezec, lovec a průvodce Jean-Antoine Carrel. O jeho snahách se dozvěděl Whymper, který do Alp původně odjel jako ilustrátor horských panoramat. Oba muži se spřátelili a na počátku 60. let 19. století spolu nebo každý zvlášť podnikli několik neúspěšných pokusů o dobytí Matterhornu, o což se na přelomu 50. a 60. let pokusila i řada dalších horolezců.

Modrá košile místo vlajky

V roce 1865 se ale oba muži pohádali. Italovi Carrelovi se údajně nelíbilo, že by se prvním pokořitelem Matterhornu měl stát nějaký Angličan. Whymper se ale nedal odradit, spojil se s jinou expedicí a pak společně vyrazili 14. července 1865 na vrchol. Skupinu tvořilo rozmanité společenství. Kromě Whympera to byli anglický reverend a horolezec Charles Hudson, začínající mladičký horolezec rovněž z Anglie Robert Hadow, lord Francis Douglas, francouzský horský vůdce Michel Croz a jeho švýcarský kolega Peter Taugwalder se synem Peterem. 

Přes hřeben Hörnli se nakonec úspěšně dostali na vrchol, kde asi ve třičtvrtě na dvě odpoledne vztyčili Whymper a Croz místo vlajky Crozovu modrou košili. Ostatní dorazili s menším zpožděním.

Magicky a majestátně působí svým špičatým tvarem i krásou hora Matterhorn

Ve stejný den se na vrchol snažil dostat přes Lví hřeben (Liongrat) i Carrel se svou družinou. Když ale zahlédli na vrcholu Matterhornu Whymperovu expedici, zklamaně výstup vzdal a vydal se zpět. O tři dny později se však na Matterhorn vydal znovu a na vrcholu vztyčil italskou vlajku. Cesty obou expedic jsou dodnes s menšímu úpravami používané. Hörnligrat vede po severovýchodním hřebeni Hörnli a je označována jako švýcarská normálka, Liongrat je označovaná jako italská normálka.

Ze svého úspěchu se však Whymperova expedice radovala jen chvilku. Při sestupu jeden ze členů výpravy uklouzl a strhl celou výpravu navázanou na jedno lano dolů. Lano se po náporu několika těl přetrhlo a Whymper se spolu s otcem a synem Taugwalderovými zachránili. Ostatní se zřítili a zahynuli.

Horská nemoc

Matterhorn se nachází na hranici mezi Švýcarskem a Itálií v pohoří Walliských Alp. Ční se nad švýcarským Zermattem a italským městem Breuil-Cervinia. Jméno Matterhorn pochází z německého matte (horská louka) a horn (roh). Kromě německého jména Matterhorn má hora i svůj italský název Monte Cervino a kvůli blízkosti Francie i název francouzský - Mont Cervin či Le Cervin. Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí.

Jako první dobyl tento štít britský horolezec a spisovatel Edward Whymper před...

Londýnský rodák Whymper (narozen 27. dubna 1840) se stal legendou mezi horolezci. Proslavil se také svým literárním zpracováním svých zážitků a ilustracemi. Dva roky po výstupu na Matterhorn se vydal na expedici do Grónska, ze které přivezl mnoho cenných vědeckých poznatků. Poté odjel do Jižní Ameriky, kde například jako první zdolal nejvyšší horu Ekvádoru Chimborazo (6268 metrů nad mořem). 

Zajímavostí je, že na této výpravě ho provázel jeho přítel a pozdější sok z Matterhornu Jean-Antoine Carrel. V Andách se Whymper věnoval také výzkumu horské nemoci a sbíral vysokohorskou flóru a faunu. Několik živočichů z oblasti dokonce nese jeho jméno. Několikrát také navštívil kanadské Skalisté hory, kde je po něm pojmenován jeden z vrcholů. Whymper zemřel 16. září 1911 ve věku 71 let. Je pohřben ve francouzském Chamonix.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...