20. srpna 2012 16:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Netradiční turistická atrakce: vysloužilé rypadlo u Března

Velkorypadlo KU800 dnes nazývané Březenský drak v areálu Severočeských dolů u Března na Chomutovsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkorypadlo KU800 dnes nazývané Březenský drak v areálu Severočeských dolů u Března na Chomutovsku. | foto: ČTK

Turisté si mohou o víkendech prohlédnout vysloužilé rypadlo v areálu Severočeských dolů u Března na Chomutovsku. Od začátku letošního roku ho vidělo přes 5000 lidí, řekl starosta Března Zdeněk Valenta.

Velkostroj KU800 dnes nazývaný Březenský drak Severus v dolech Nástup Tušimice těžil hnědé uhlí více než 30 let. "Nikde jinde v Česku se zájemci nedostanou k vysloužilému velkorypadlu takto blízko," řekl Renata Malíková z Severočeských dolů.

Turisté mohou k industriální památce odstavené na bývalém montážním místě dolu Nástup Tušimice od jara do podzimu, podívají se k ní na několik metrů. "Na jaře kolem svatého Jiří draka uspáváme a na podzim se ukládá k zimnímu spánku," dodala Malíková s tím, že největší zájem o "draka" mají rodiny s dětmi.

U panelu s otvorem pro hlavu si návštěvníci mohou pořídit pořídit originální snímek.

U panelu s otvorem pro hlavu si návštěvníci mohou pořídit pořídit originální snímek.

"Z tohoto stoje se stala obrovská turistická atrakce," dodal starosta Valenta s tím, že o víkendech, kdy Březno pořádá nějaké speciální akce jako je například o končícím víkendu Březenská pouť, se na velkorypadlo přijde podívat až 2000 lidí.

Velkorypadlo je vysoké jako rozhledna na Petříně
Rypadlo je vysoké přibližně jako Petřínská rozhledna v Praze a těžké jako 1700 plně naložených letadel před startem. V budoucnu by právě díky své výšce mohlo kromě turistů sloužit i čápům. "Na jeho vrcholu jsme nechali instalovat hnízdo," vysvětlila Malíková. Zatím tam ale žádní čápi nebydlí. "Podle ornitologů by to byla velká náhoda, kdyby ho ptáci obsadili už první rok," dodala.

Do roku 1983 byla na obec Březno uvalena stavební uzávěra kvůli těžbě hnědého uhlí v dole Nástup Tušimice. Dnes stejný důl pomohl obci s asi 1300 obyvateli, která se v roce 2010 stala Vesnicí roku Ústeckého kraje, vytvořit další turistickou zajímavost.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz