Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Albánii turisty stále přitahují Hodžovy tajné tunely

V Albánii turisty stále přitahují Hodžovy tajné tunely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Albánii turisty stále přitahují Hodžovy tajné tunely | foto: ČTK

GJIROKASTRA V Albánii pandemie covidu-19 otřásla turistickým průmyslem. Těch několik málo zbývajících zahraničních návštěvníků se ale přesto odvažuje do labyrintu temných tunelů vyhloubených pod pevností, které si nechal řídit komunistický vůdce Enver Hodža jako ochranu před případným jaderným útokem. Napsala o tom agentura AFP.

Za čtyři desetiletí vlády vybavil diktátor, který zemřel v roce 1985, malou balkánskou zemi desetitisíci bunkry a kilometry protiatomových krytů. Ty, které nechal vyhloubit pod citadelou svého rodiště Gjirokastry na jihu Albánie, jejíž staré město je nyní zapsané na seznamu dědictví UNESCO, patří k těm nejvíce impozantním.

Tunel studené války

Takzvaný Tunel studené války je 30 let po pádu komunismu velkou atrakcí, i když zemi letos kvůli pandemii covidu-19 navštívila jen asi desetina obvyklého počtu zahraničních turistů. Devětatřicetiletý inženýr Alexandre Benlalam z Paříže patřil ke 300 návštěvníkům, kteří letos s rouškou na tváři prošli 1500 metrů tunelů v hoře pod citadelou z 12. století. Tu komunisté, ostatně podobně jako před nimi nacisté, používali jako vězení.

„Při procházce tímhle bunkrem není možné nemyslet na smutné období, které zažíváme kvůli pandemii. Přišli jsme o některé svobody, jako je svoboda shromažďování. Tohle omezení má ale dobrý smysl - na rozdíl od toho, co zažívali Albánci v době komunismu,“ myslí si.

Skupina asi deseti francouzských turistů prochází podzemím světem Envera Hodži, který se rozkmotřil s celým světem, se Západem, se Sovětským svazem, s Jugoslávií i Čínou a připravoval se na útok ze všech stran.

Komplex měl sloužit jako útočiště pro vrcholné představitele režimu a pro vojenské velení v případě konfliktu a odsud měly být řízeny vojenské operace. Několikrát do roka se tu místní lidé museli účastnit manévrů.

„Všichni obyvatelé byli vojáky, jejichž povinností bylo bránit vlast,“ vysvětluje Engjell Serjani, který býval redaktorem místního rozhlasu v Gjirokastře. V 80. letech se podílel reportážích z manévrů. „Museli jsme psát o imaginárních útocích, o mrtvých, o škodách na frontě a připravovat zvláštní vysílání,“ vzpomíná.

Dnes zdi vlhnou a tunely jsou zchátralé, ale kdysi byl komplex velmi dobře vybaven: byly tu nekonečné galerie, které měly odolat jaderným bombám o síle 20 kilotun, byly zde sály určené pro armádní velitelství, pro tajnou policii, pro prokuraturu a soud, pro kontrašpionáž, popisuje bývalý voják Astrit Imeri.

Útulky pro bezdomovce, ale i kavárny

Bylo zde zařízení pro vysílání i odposlechy, ložnice, pekárna, cisterny s vodou a dokonce kalašnikovy a pistole TT-33 pro případ, že by nepřítel pronikl až dovnitř. V komplexu bylo možno vydržet celé týdny, dodává Imeri.

Enver Hodža nechal vyhloubit 173 371 bunkrů po celé Albánii. Když režim v roce 1990 padl, byly ponechány osudu. Z některých se staly kavárny, skladiště, útulky pro bezdomovce či turistické atrakce, jako je tomu v Gjirokastře.

Město přitom letos dosud uvítalo pouze 22 000 albánských a zahraničních návštěvníků, zatímco loni ve stejném období jich bylo 120 000.

Turistika je sektorem, který pandemie nejvíce postihla, uvádí prezident obchodní a průmyslové komory v Gjirokastře Maksim Hodža. Počet zahraničních turistů klesl o 70 procent a experti odhadují ztráty na miliardu eur (asi 27 miliard Kč). Malé skupiny turistů, které procházejí prázdnými uličkami, přinášejí špetku naděje, chce věřit Maksim Hodža. Gjirokastra, která je rodištěm velkého albánského spisovatele Ismaila Kadareho, má stále co nabídnout.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...