Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Alžírsku vyroste mešita pro 120 tisíc lidí. Bude mít nejvyšší minaret

Cestování

  6:07
ALŽÍR - Podél jemné křivky Alžírského zálivu vyrůstá změť budov, nad nimiž se bude tyčit nejvyšší minaret na světě. Komplex alžírské Velké mešity pojme až 120 tisíc lidí, vévodit jí bude minaret vysoký 265 metrů. Lidé se k ní dostanou auty, tramvajemi i na lodích. K přístavu na pobřeží Středozemního moře povedou dvě vyhlídkové lávky.

Mešita foto: Aleš Incédi, HedvábnáStezka.cz

Na otázku, proč právě Alžířané se rozhodli na svém pobřeží postavit tento obří svatostánek, se snaží odpovědět zpravodajský server BBC.

Součástí komplexu bude vedle modlitebny také náboženská škola, knihovna, muzeum, terasy a zahrady osázené ovocnými stromy. „Je to projekt století,“ říká Varda Júsufová Chudžaová z ministerstva výstavby a urbanistiky. Prezident Abdal Azíz Buteflika si prý přeje, aby se mešita stala pomníkem islámu a těm, kdo zemřeli za revoluce, jíž Alžírsko získalo nezávislost na Francii. Stavba má také poukazovat na budoucnost a příští vývoj Alžírska.

Stovky dělníků ze zahraničí

Projekt se financuje z alžírské ropy; většina odborníků i dělníků je z ciziny. Autory návrhu jsou němečtí architekti, stavbu provádí čínská stavební společnost. Přivezla na místo stovky dělníků, kteří žijí na místě v mobilních buňkách. Stavba, jejíž náklady jsou odhadnuty na 1,5 miliardy dolarů (37 miliard korun), se oproti plánům zpožďuje, teď se počítá s tím, že by mohla být dokončena do konce příštího roku, tedy s více než ročním zpožděním.

Jeden z důvodů, proč se pokračuje navzdory megalomanským rozměrům i ceně, je osobní prezidentův zájem. Buteflika by byl rád, aby se mešita stala připomínkou jeho úřadování. Další důvod vytrvalosti Alžířanů je jejich věčná rivalita se sousedními Maročany. Alžírská mešita svými rozměry předčí ohromnou mešitu Hasana II., která stojí v Casablance. Hlubším motivem pak může být snaha státu okázale přispět islámu a získat tak větší kontrolu nad mešitami a těmi, kdo v nich působí.

Sociolog Násir Džabí z univerzity v Alžíru:

Nemyslím si, že se Alžířané stávají více věřícími. Jsou konzervativnější, ale vyznávají jakousi kosmetickou, sociálně podmíněnou víru. Když se podíváte do ulic, uvidíte mnoho dívek se zahalenou hlavou, ale to jim nebrání chodit s chlapci nebo pít pivo. Hlavně podnikatelé jezdí na poutě do Mekky a modlí se pětkrát denně. Na jejich občanské chování to ale nemá žádný vliv.

Alžírsko se o to snaží od roku 1962, kdy získalo nezávislost. Na významu tento cíl získal v 90. letech, kdy se země potýkala s islámským fundamentalismem a stát ztratil kontrolu nad částí mešit, v nichž se kázal odpor proti vládě. Alžírský odborník na náboženské otázky Kámil Šašva říká, že výstavbou mešity Alžírsko vezme vítr z plachet islamistům. „Islám si poškodil pověst terorem z 90. let, takže je tu snaha vytvořit národní islám, přiblížit ho státu a využít v boji proti fundamentalismu,“ řekl Šašva. „Můžete nechat postavit 1000 malých mešit, ale nikdo to nezaznamená. Nevynikne při tom, že stát upevňuje své postavení nad islámem a že je na islám zároveň hrdý,“ vysvětlil dále.

To, že se Alžírsko distancuje od radikálních ideologií šířených z Perského zálivu, symbolizuje také styl stavby. Drží se striktně severoafrické architektury, pro niž je charakteristický jediný minaret.

Kompromis s politickým islámem

Mnozí sice chápou mešitu jako cestu, jak se vyrovnat s extremismem, další však v ní vidí spíše kompromis s politickým islámem. „Chtějí dát hlavně najevo, jaká jsme muslimská země. Je to jiný způsob, jak zklidnit islamisty a zalichotit jim,“ tvrdí Amíra Buravíová z opozičního hnutí Barakát. Žena čelí výhrůžkám na Facebooku od té doby, co se odvážila požádat, zda by mešity nemohly ztlumit tlampače, z nichž se volá k modlitbám.

Sekulární Alžířané v mešitě vidí příklad plížící se islamizace země a provokování náboženské nesnášenlivosti. Množí se útoky na ty, kdo se odvažují propagovat západní zvyklosti nebo kulturu.

Mešita bude stát ve čtvrti Muhammadíja, jejíž obyvatelé nejsou nijak nadšeni. Podle mnohých se daly peníze využít mnohem chytřeji. „Musí se začít od školství a zdravotnictví, až pak můžete oslavovat víru. Z hlediska muslimů nezáleží na místě, kde se modlíte. Víru máte v srdci,“ řekl dvaadvacetiletý student Rasim, který bude poblíž mešity žít.

Autoři: ,

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...