Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Amsterodamu otevřeli slavné Rijksmuseum, oprava trvala deset let

Rijksmuseum v Amsterodamu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rijksmuseum v Amsterodamu | foto: Reuters

AMSTERODAM Nizozemská královna Beatrix otevřela po desetileté rekonstrukci slavné Rijksmuseum v Amsterodamu, které je domovem mnoha nejslavnějších děl holandských mistrů, jako je například známá Rembrandtova Noční hlídka.

Na velkou slávu provázenou ohňostroji se v sobotu přišly podívat tisíce lidí, podle odhadů na 10.000. Šlo zřejmě o jedno z posledních vystoupení pětasedmdesátileté panovnice na veřejnosti před ohlášenou abdikací na konci měsíce. Ale také se vědělo, že milovníci umění se první den mohou do deset let uzavřeného muzea dostat zdarma. Mezitím z předprodeje zmizelo už 75.000 lístků.

Celková rekonstrukce historické budovy z 19. století nebyla nijak hladká: oprava byla mnohem delší a mnohem nákladnější, než se původně předpokládalo. Nakonec stála 375 milionů eur (téměř deset miliard Kč).

Rijksmuseum v Amsterodamu

Rijksmuseum v Amsterodamu

Muzeum vlastní více než jeden milion sbírkových předmětů, mezi nimiž jsou mistrovská plátna Johannese Vermeera, Franse Halse či Jana Steena. Nově jsou exponáty uspořádány chronologicky a hned vedle vrcholných děl výtvarného umění je k vidění historický nábytek nebo předměty denní potřeby, takže lidé ve výstavních síních snadněji získají představu o duchu doby a inspiraci tvůrců v časech, kdy měšťanské Nizozemsko bývalo námořní velmocí. Největším stavebním zásahem je nová vstupní hala zahloubená pod terénem. "Jsem opravdu pyšná, že se zase otevřelo. Je to tak nádherná budova," radovala se obdivovatelka Rembrandtova díla Marry Straathofová (58).

ČTĚTE TAKÉ:

"Opravdu sem patří, je tak báječně barevný," poznamenala na adresu Noční hlídky, která v nové expozici jako snad jediné z osmi tisícovek vystavených děl zůstala na svém původním místě. Ředitel muzea Wim Pijbes se nechal slyšet, že by si přál, aby Noční hlídku vidělo každé dítě v království. A dnes čeká na 30.000 návštěvníků, první z dvou milionů v každém roce.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?