14. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Amsterodamu otevřeli slavné Rijksmuseum, oprava trvala deset let

Rijksmuseum v Amsterodamu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rijksmuseum v Amsterodamu | foto: Reuters

AMSTERODAM Nizozemská královna Beatrix otevřela po desetileté rekonstrukci slavné Rijksmuseum v Amsterodamu, které je domovem mnoha nejslavnějších děl holandských mistrů, jako je například známá Rembrandtova Noční hlídka.

Na velkou slávu provázenou ohňostroji se v sobotu přišly podívat tisíce lidí, podle odhadů na 10.000. Šlo zřejmě o jedno z posledních vystoupení pětasedmdesátileté panovnice na veřejnosti před ohlášenou abdikací na konci měsíce. Ale také se vědělo, že milovníci umění se první den mohou do deset let uzavřeného muzea dostat zdarma. Mezitím z předprodeje zmizelo už 75.000 lístků.

Celková rekonstrukce historické budovy z 19. století nebyla nijak hladká: oprava byla mnohem delší a mnohem nákladnější, než se původně předpokládalo. Nakonec stála 375 milionů eur (téměř deset miliard Kč).

Rijksmuseum v Amsterodamu

Rijksmuseum v Amsterodamu

Muzeum vlastní více než jeden milion sbírkových předmětů, mezi nimiž jsou mistrovská plátna Johannese Vermeera, Franse Halse či Jana Steena. Nově jsou exponáty uspořádány chronologicky a hned vedle vrcholných děl výtvarného umění je k vidění historický nábytek nebo předměty denní potřeby, takže lidé ve výstavních síních snadněji získají představu o duchu doby a inspiraci tvůrců v časech, kdy měšťanské Nizozemsko bývalo námořní velmocí. Největším stavebním zásahem je nová vstupní hala zahloubená pod terénem. "Jsem opravdu pyšná, že se zase otevřelo. Je to tak nádherná budova," radovala se obdivovatelka Rembrandtova díla Marry Straathofová (58).

ČTĚTE TAKÉ:

"Opravdu sem patří, je tak báječně barevný," poznamenala na adresu Noční hlídky, která v nové expozici jako snad jediné z osmi tisícovek vystavených děl zůstala na svém původním místě. Ředitel muzea Wim Pijbes se nechal slyšet, že by si přál, aby Noční hlídku vidělo každé dítě v království. A dnes čeká na 30.000 návštěvníků, první z dvou milionů v každém roce.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALIFIKOVANÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz