Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Austrálii jsou na sebe tak příjemní, že si připadám jak psí čumák, říká Češka

Lucie Bukovanská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Bukovanská | foto: Archiv Lucie Bukovanské

Lucie Bukovanská se stejně jako český Honza vydala do světa na zkušenou, procestovala Thajsko, Indonésii, Singapur, Malajsii a právě teď je v Austrálii. „Když jdu někam s mými australskými přáteli, tak s každým, včetně personálu potravin, prohodí pár vět - jak se mají, co počasí a teprve pak poprosí o balíček žvýkaček. Možná je to jen zdvořilostní, ale moc hezký zvyk. Určitě lepší, než upřímná česká otrávenost,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Pamatuju si, když jsem odjížděla z České republiky, jak jsem se těšila na zajímavé nové podněty, které určitě pozitivně ovlivní můj život. Těšila jsem se na nové lidi, odlišné hodnoty a samozřejmě také na obrovské dobrodružství. Necítím svůj odjezd tak, že život v Čechách je špatný, tak odcházím. Jen život v Čechách detailně znám a každý po nějakém čase, ať žije kdekoliv, zapadne vždy do svého stereotypu. Já cítím, že je pro můj život důležité dostávat nové informace a tím svůj život obohacovat. Když jsem odjížděla, vlastně uprostřed kariéry ve věku, kdy běžně ženy spíše hnízdí, okolí se divilo. Svůj život jsem zabalila do batohu, domluvila si práci v oboru na dálku a vyrazila sama na cestu kolem světa. Podle mě by to měl ale udělat každý, než se usadí. Aby poznal svět, sebe a dostal impulzy, které se mu v domovině nedostanou. Však i Honza šel do světa, jen v dnešní podobě pohádky by vyrazila i princezna. A zajímavé na tom je, že se nejvíce lidi divili tomu, že jedu sama. A v tom je právě ten největší přínos. Člověk je tak nucen interagovat s okolním světem a znáte to, kde končí komfortní zóna, tam to nejvíce obohacuje.

Lucie Bukovanská
Lucie Bukovanská

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pořád se pohybuju po různých kulturách a nemůžu říct, že bych si všimla jedné české abnormálnosti, se kterou bych všude narážela. Třeba v Indonésii jsme divní svou dochvilností, to se tam nenosí. Také jsem se tam naučila být na lidi milá jen tak, to se zase moc nenosí v Čechách, bohužel. Teď jsem v Austrálii a připadám si tu jako studený psí čumák, protože přijdu do obchodu a rovnou řeknu prodavačce, co bych potřebovala. Když jdu někam s mými australskými přáteli, tak s každým, včetně personálu potravin, prohodí pár vět „small talku“ - jak se mají, co počasí a teprve pak poprosí o balíček žvýkaček. Možná je to jen zdvořilostní, ale moc hezký zvyk. Určitě lepší, než upřímná česká otrávenost.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě, ale není to vyloženě nutné. Pokud cestou najdu zemi, ve které mi bude žít lépe, než u nás, tak tam třeba zůstanu. Vždycky ale budu cizinkou, které bude dělat pravděpodobně méně kvalifikovanou práci a nebude tam mít žádnou minulost a žádné přátele. To si to pak člověk hodně rozmyslí. Doma jsem v Čechách, ale třeba mi hodně nesedí místní počasí a negativní atmosféra. A to je také silný argument.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Obecně mi chybí ta naše unikátní kultura a jít ven „na jedno“. Ve světových metropolích jsem to nikde neviděla v takové míře. Většinou je drahé - i pro místní - pivo nebo jídlo nebo obojí. Není to tak jenom o samotném pokrmu, ale i o tom společenském prvku. Češi chodíme ven často, rádi, diskutujeme, seznamujeme se. Pokud se budeme bavit o jídle, chybí mi dušené maso a dušená zelenina. Zatím jsem nikomu nevařila, v těch podmínkách si to ani neumím představit, ale zrovna včera jsem si dělala smaženku a šla kolem moje australská spolubydlící a nad pánví se divila, co si to dělám k večeři.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale určitě bych je učila všechny jazyky, které umím. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Nejčastěji žádné asociace rovnou neslyším, tak je nabídnu sama. Do you know Arsenal, goalkeeper, Petr Čech?

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Nesleduju to nijak detailně, ale přijde mi, že nikde z politiky nejsou tak otrávení, jako u nás.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč