Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Broumově otevřeli část opraveného kláštera a zahradu

Broumovský klášter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Broumovský klášter. |

BROUMOV (NÁCHODSKO) V Broumově na Náchodsku dnes slavnostně otevřeli nově opravenou část benediktýnského kláštera a zahrady. Rekonstrukce stála zhruba 250 milionů korun, v opravených prostorech bude kulturní a vzdělávací centrum.

„Pro návštěvníky bude zrekonstruovaná část kláštera zdarma přístupná o víkendu 25. a 26. dubna,“ řekl Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, která centrum provozuje.

Opravená byla přibližně jedna pětina klášterní budovy, kde vznikly nové prostory, které se budou využívat převážně ke vzdělávacím a kulturním aktivitám. „Současná rekonstrukce je vyvrcholením aktivit, které začaly v roce 2004, kdy nám bylo umožněno vstoupit do prostor kláštera s první veřejnou akcí. Následovalo rozšiřování programu a péče o památku, jež ukázaly, že klášter může plnit roli kulturního a společenského centra,“ uvedl Školník.

Opravená klášterní zahrada

Rekonstrukce se týkala například vybudování nových rozvodů vody, elektřiny, odpadů či topení. V budově kláštera vzniklo nové nahrávací studio, koncertní sály a učebny. Stavbaři také opravili klášterní zahradu, kde například opravou někdejšího dřevníku vznikl multifunkční sál, opravené byly také další objekty, například kuželník.

Současně Agentura pro rozvoj Broumovska za soukromé peníze opravuje někdejší mnišské cely, ve kterých bude možné se ubytovat. „Již máme naplánované jednotlivé akce, například Letní školu Filosofického ústavu Akademie věd ČR či v srpnu plenéry Národní galerie. Ačkoliv jsme úplně na začátku, tak se nám ten kalendář pomalu zaplňuje, z toho jsme nadšení,“ řekl Školník.

Turínské plátno

Lákadlem pro turisty je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Kopie pocházející z roku 1651 byla v klášterním kostele nalezena v roce 1999. Klášter přechovává i takzvané mumie z Vamberka.

Podle Školníka vyžaduje areál kláštera další rekonstrukce. „Je zřejmé, že nás ještě spoustu práce čeká, mluvíme například o revitalizaci knihovny, dodělání renovace fresek. Chybí fasády či čtyři podlaží ve východním křídle, takže práce je tady stále dost,“ řekl Školník.

Broumovský klášter byl i při opravách přístupný návštěvníkům, stavební práce se zásadněji nedotkly prohlídkového okruhu, který prochází klášterní knihovnou, refektářem či kostelem svatého Vojtěcha. Kvůli opravám byla uzavřená klášterní zahrada.

V Královéhradeckém kraji na konci března skončila také rekonstrukce barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku za téměř 440 milionů korun. Opravy se týkaly exteriérů i interiérů památky, obnovena byla například původní bylinková zahrada, restaurátorům se podařilo odkrýt 52 nástěnných maleb Tanců smrti, vyplňujících v celé délce chodbu v přízemí hlavního křídla.

Náměstek hradeckého hejtmana Otakar Ruml řekl, že obě akce jsou pro kraj velmi významné. „Broumovsko není zatím turisticky příliš navštěvované, věřím, že dokončení rekonstrukce kláštera návštěvníky přitáhne,“ řekl Ruml. Kraj na letošní rok připravil například turistického průvodce, kde se o Kuksu i broumovském klášteru hovoří, obě památky kraj propaguje na veletrzích cestovního ruchu. „Z reakcí na veletrzích vidíme, že je o obě poměrně velký zájem, překvapivě je o to i velký zájem v Polsku,“ řekl Ruml.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...