Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Broumově otevřeli část opraveného kláštera a zahradu

Broumovský klášter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Broumovský klášter. |

BROUMOV (NÁCHODSKO) V Broumově na Náchodsku dnes slavnostně otevřeli nově opravenou část benediktýnského kláštera a zahrady. Rekonstrukce stála zhruba 250 milionů korun, v opravených prostorech bude kulturní a vzdělávací centrum.

„Pro návštěvníky bude zrekonstruovaná část kláštera zdarma přístupná o víkendu 25. a 26. dubna,“ řekl Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, která centrum provozuje.

Opravená byla přibližně jedna pětina klášterní budovy, kde vznikly nové prostory, které se budou využívat převážně ke vzdělávacím a kulturním aktivitám. „Současná rekonstrukce je vyvrcholením aktivit, které začaly v roce 2004, kdy nám bylo umožněno vstoupit do prostor kláštera s první veřejnou akcí. Následovalo rozšiřování programu a péče o památku, jež ukázaly, že klášter může plnit roli kulturního a společenského centra,“ uvedl Školník.

Opravená klášterní zahrada

Rekonstrukce se týkala například vybudování nových rozvodů vody, elektřiny, odpadů či topení. V budově kláštera vzniklo nové nahrávací studio, koncertní sály a učebny. Stavbaři také opravili klášterní zahradu, kde například opravou někdejšího dřevníku vznikl multifunkční sál, opravené byly také další objekty, například kuželník.

Současně Agentura pro rozvoj Broumovska za soukromé peníze opravuje někdejší mnišské cely, ve kterých bude možné se ubytovat. „Již máme naplánované jednotlivé akce, například Letní školu Filosofického ústavu Akademie věd ČR či v srpnu plenéry Národní galerie. Ačkoliv jsme úplně na začátku, tak se nám ten kalendář pomalu zaplňuje, z toho jsme nadšení,“ řekl Školník.

Turínské plátno

Lákadlem pro turisty je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Kopie pocházející z roku 1651 byla v klášterním kostele nalezena v roce 1999. Klášter přechovává i takzvané mumie z Vamberka.

Podle Školníka vyžaduje areál kláštera další rekonstrukce. „Je zřejmé, že nás ještě spoustu práce čeká, mluvíme například o revitalizaci knihovny, dodělání renovace fresek. Chybí fasády či čtyři podlaží ve východním křídle, takže práce je tady stále dost,“ řekl Školník.

Broumovský klášter byl i při opravách přístupný návštěvníkům, stavební práce se zásadněji nedotkly prohlídkového okruhu, který prochází klášterní knihovnou, refektářem či kostelem svatého Vojtěcha. Kvůli opravám byla uzavřená klášterní zahrada.

V Královéhradeckém kraji na konci března skončila také rekonstrukce barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku za téměř 440 milionů korun. Opravy se týkaly exteriérů i interiérů památky, obnovena byla například původní bylinková zahrada, restaurátorům se podařilo odkrýt 52 nástěnných maleb Tanců smrti, vyplňujících v celé délce chodbu v přízemí hlavního křídla.

Náměstek hradeckého hejtmana Otakar Ruml řekl, že obě akce jsou pro kraj velmi významné. „Broumovsko není zatím turisticky příliš navštěvované, věřím, že dokončení rekonstrukce kláštera návštěvníky přitáhne,“ řekl Ruml. Kraj na letošní rok připravil například turistického průvodce, kde se o Kuksu i broumovském klášteru hovoří, obě památky kraj propaguje na veletrzích cestovního ruchu. „Z reakcí na veletrzích vidíme, že je o obě poměrně velký zájem, překvapivě je o to i velký zájem v Polsku,“ řekl Ruml.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!