Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Buřanech se dochoval jeden z typických krkonošských mlýnů

V Buřanech na Semilsku se dochoval jeden z typických krkonošských mlýnů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Buřanech na Semilsku se dochoval jeden z typických krkonošských mlýnů. | foto: ČTK

JABLONEC NAD JIZEROU V Buřanech na Semilsku se dochoval jeden z typických krkonošských mlýnů. Jde o jedinečnou ukázku lidové roubené architektury ze druhé poloviny 18. století. Majitel Jiří Krch mlýn postupně opravuje a příležitostně ho otevírá turistům.

Mlýn je přístupný po předchozí domluvě, po dokončení větších rekonstrukcí plánuje jeho pravidelné zpřístupnění pro turisty. Pravděpodobně od příštího roku, řekl ČTK Krch.

Nejstarší část buřanského nebo také Janatova mlýna pochází z roku 1767, kdy ji postavil Jan Bouzek z Tříče. Mlýn byl původně jen dvoupodlažní, rod Janatů, který ho vlastnil od roku 1841, roubený objekt výrazně rozšířil a přibyla další tři podlaží. Ve mlýně se vystřídaly čtyři generace mlynářského rodu Janatů. Od nich ho v roce 2006 koupil Krch a chce v něm vybudovat skanzen. "Já sám žádný mlynář nejsem, v životě jsem neumlel ani zrnko," přiznal Krch.

Jde o jedinečnou ukázku lidové roubené architektury ze druhé poloviny 18. století.

Janatův mlýn je podle Krcha zajímavý hlavně tím, že se dochoval tak, jak po ty čtyři generace rodu Janatů vznikal. "Od 50. let minulého století, kdy byly zrušeny malé živnosti, ho nepotkala žádná katastrofa, kdy by byl používán k něčemu jinému. Janatovi ho udržovali celá ta léta," poznamenal.

Mlýnské kolo chybí

V mlýně zůstala i kompletní technologie, už 60 let se na ní ale nemlelo. "Dáváme věci dohromady, zkoušíme je roztočit a rádi bychom mlýn uvedli do funkčního stavu," dodal Krch. Marně by ale návštěvník hledal u mlýna v Buřanech typické mlýnské kolo.

"Kolo vydrželo tak 25, 30 let, pak se muselo vyměnit. To poslední vydrželo jen 16 roků a rozsypalo se mezi Vánocemi 27. prosince 1919. Můj děda tehdy rozhodl, že už žádné kolo nebude a nahradil ho turbínou," zavzpomínal syn posledního zdejšího mlynáře Antonín Janata. Od roku 1920 tak mlýn pohání Francisova turbína, která vyrábí elektřinu. Když nebyla voda, poháněl mlýn dieselový motor Slavia o výkonu osmi koňských sil.

Mlýn byl původně jen dvoupodlažní, rod Janatů, který ho vlastnil od roku 1841, roubený objekt výrazně rozšířil a přibyla další tři podlaží.

Mlynáři v Buřanech nemleli jen obilí, pekli také chleba, a tak v přízemí mlýna nechybí obrovská pec. Lidé, kteří do mlýna obilí dodávali, si odváželi jen malou část v podobě mouky či krupice a za zbytek dostávali poukázky na chleba.

"Když člověk s tím lístkem kdykoli do mlýna přišel, musel za něj chleba dostat, a dostal ho," poznamenal Janata. I chlebová pec se podle něj několikrát přestavovala, naposledy v roce 1950. "O rok později to tu zavřeli," zavzpomínal. V peci se ale podle něj peklo ještě v 80. letech. "Vyhlášené byly zdejší svatební koláče," dodal.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Z. Kulhánková Taková zpráva pohladí po duši 21:49 14.7.2013

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR CNC STROJE (26-30 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč