Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Meteority i vymírání živočichů. V Českém Krumlově otevřou Muzeum vltavínů

V Českém Krumlově otevřou ve čtvrtek Muzeum vltavínů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Českém Krumlově otevřou ve čtvrtek Muzeum vltavínů. | foto: ČTK

ČESKÝ KRUMLOV Jediné muzeum na světě, které je výhradně zaměřené na vltavíny, otevřou ve čtvrtek v Českém Krumlově. Expozice umístěná ve dvou podlažích je interaktivní, může zaujmout nejen geologické nadšence, ale i laiky.

Kromě sbírky těchto drahých kamenů pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska tam návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a různá audiovizuální zpestření, řekla ČTK Eliška Koričarová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

"Chceme ukázat všechny vlastnosti, pro které jsou vltavíny tak zajímavé. Lidé se seznámí se základními tvary, typy povrchů i škálou barev. Muzeum představí nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění," uvedl Vít Kršul z občanského sdružení, které muzeum vybudovalo za pomoci dotace EU.

Vystavené vltavíny jsou ze soukromých sbírek

Návštěvníci poznají celý příběh vltavínů v širším kontextu: od jejich dramatického vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů či velkého vymírání živočichů v historii Země. V plánu jsou i doprovodné přednášky, komentované prohlídky, programy na míru pro zájemce o geologii i pro školy. Vystavené vltavíny jsou zapůjčené ze soukromých sbírek.

Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska.

Svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Tam se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních šterkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!