17. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Meteority i vymírání živočichů. V Českém Krumlově otevřou Muzeum vltavínů

V Českém Krumlově otevřou ve čtvrtek Muzeum vltavínů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Českém Krumlově otevřou ve čtvrtek Muzeum vltavínů. | foto: ČTK

ČESKÝ KRUMLOV Jediné muzeum na světě, které je výhradně zaměřené na vltavíny, otevřou ve čtvrtek v Českém Krumlově. Expozice umístěná ve dvou podlažích je interaktivní, může zaujmout nejen geologické nadšence, ale i laiky.

Kromě sbírky těchto drahých kamenů pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska tam návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a různá audiovizuální zpestření, řekla ČTK Eliška Koričarová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

"Chceme ukázat všechny vlastnosti, pro které jsou vltavíny tak zajímavé. Lidé se seznámí se základními tvary, typy povrchů i škálou barev. Muzeum představí nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění," uvedl Vít Kršul z občanského sdružení, které muzeum vybudovalo za pomoci dotace EU.

Vystavené vltavíny jsou ze soukromých sbírek

Návštěvníci poznají celý příběh vltavínů v širším kontextu: od jejich dramatického vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů či velkého vymírání živočichů v historii Země. V plánu jsou i doprovodné přednášky, komentované prohlídky, programy na míru pro zájemce o geologii i pro školy. Vystavené vltavíny jsou zapůjčené ze soukromých sbírek.

Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska.

Svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Tam se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních šterkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.