17. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Meteority i vymírání živočichů. V Českém Krumlově otevřou Muzeum vltavínů

V Českém Krumlově otevřou ve čtvrtek Muzeum vltavínů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Českém Krumlově otevřou ve čtvrtek Muzeum vltavínů. | foto: ČTK

ČESKÝ KRUMLOV Jediné muzeum na světě, které je výhradně zaměřené na vltavíny, otevřou ve čtvrtek v Českém Krumlově. Expozice umístěná ve dvou podlažích je interaktivní, může zaujmout nejen geologické nadšence, ale i laiky.

Kromě sbírky těchto drahých kamenů pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska tam návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a různá audiovizuální zpestření, řekla ČTK Eliška Koričarová z Českokrumlovského rozvojového fondu.

"Chceme ukázat všechny vlastnosti, pro které jsou vltavíny tak zajímavé. Lidé se seznámí se základními tvary, typy povrchů i škálou barev. Muzeum představí nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění," uvedl Vít Kršul z občanského sdružení, které muzeum vybudovalo za pomoci dotace EU.

Vystavené vltavíny jsou ze soukromých sbírek

Návštěvníci poznají celý příběh vltavínů v širším kontextu: od jejich dramatického vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů či velkého vymírání živočichů v historii Země. V plánu jsou i doprovodné přednášky, komentované prohlídky, programy na míru pro zájemce o geologii i pro školy. Vystavené vltavíny jsou zapůjčené ze soukromých sbírek.

Vltavíny jsou čiré přírodní sklo, mají pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů a nezaměnitelnou povrchovou strukturu. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska.

Svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Tam se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních šterkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!