8. dubna 2010 8:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Chile pořádají pro turisty 'tsunami tours' na místa zkázy

Lidé v Chile opuštějí po zemětřesení své domovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Chile opuštějí po zemětřesení své domovy. | foto: Reuters

SANTIAGO DE CHILE V chilském městě Talcahuano začali pro turisty pořádat takzvané tsunami tours, jejichž cílem je ukázat zájemcům oblast poničenou únorovým tsunami a především umožnit výdělek tamějším rybářům. Tyto půlhodinové vyhlídkové plavby stojí tři dolary (asi 56 korun) a je o ně prý velký zájem.

Informovala o tom dnes agentura AP.

Lodní kapitán Sergio Rodríguez z přístavu Talcahuano, který leží asi 500 kilometrů jižně od chilské metropole, sdělil, že prvotním impulzem bylo přivést zájemce na místo zkázy a ukázat jim, jak to tam skutečně vypadá. O tuto službu však lidé projevili nečekaný zájem. Za dva týdny prodal již více než 600 lístků.

Někteří z jeho sousedů jsou ale zděšeni z toho, jak dokáže na této tragédii vydělávat. "Nejsem ráda, když tu lidé fotí, protože mě bolí, když vidím Talcahuano v tomto stavu," řekla jedna z tamních obyvatelek.

Pro tisíce místních rybářů je však v Talcahuanu málo příležitostí, jak získat obživu.

Ničivé tsunami vyvolané zemětřesením o síle 8,8 stupně Richterovy škály z 27. února rozbilo na pobřeží podle odhadů asi 1000 malých rybářských bárek.

Těm rybářům, kterým loďky zůstaly, komplikuje situaci zničená přístavní hráz a nefungující zpracovatelská zařízení. Rodríguez se proto domnívá, že vyhlídkové plavby jsou nejlepší cestou, jak v Talcahuanu získat nějaké peníze.

Únorové zemětřesení v Chile patří k nejsilnějším otřesům, které byly kdy zaznamenány. Vyžádalo si kolem 500 lidských životů a způsobilo škody za 30 miliard dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG CNC S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz