2. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Chorvatsku se přemnožili medvědi. Mohou napadat turisty

Rozzuřený medvěd (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozzuřený medvěd (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ZÁHŘEB Gorski kotar, hornaté území v centrální části Chorvatska mezi městy Rijeka a Karlovac, se v posledních letech potýká s přemnoženými medvědy. Jak píše server vecernji.hr, žije zde na tři stovky huňáčů, kterým nadmíru prospívá zdejší horské klima i dostatek potravy.

Podle lesníků však přemnožení medvědi představují nebezpečí a je jen otázkou času, kdy některý z nich napadne třeba zbloudilého turistu.

ČTĚTE TAKÉ:


"V Gorském kotaru je nejhustší populace medvědů hnědých v celé Evropě," říká Dario Majnarić, odborník z podniku Chorvatské lesy. Jejich rychlý přírůstek je ale podle potřeba v nejbližší době radikálně řešit a lovci by tak měli odstřelit zhruba stovku šelem. "Medvěd využije každou příležitost, aby se dostal k potravě... Dnes je tak zcela normální, že jsou k vidění blízko domů nebo silnic v obydlených oblastech," dodává lesník.

Majnarić si je přitom vědom toho, že jeho návrh na odstřel stovky medvědů vyvolá řadu nesouhlasných reakcí, zejména od ekologických aktivistů a "lidí z měst, kteří nemají ponětí o problémech soužití lidí a medvědů". "Vypadá to, že medvěd je u nás důležitější než lidský život," dodává muž, který absolvoval lesnickou fakultu s diplomovou prací, jež se zabývala životem medvědů hnědých v Gorském kotaru.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz