Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Havaně začal festival doutníků, představí výjimečné kousky

Žena kouří doutník před fotografií Fidela Castra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena kouří doutník před fotografií Fidela Castra | foto: ČTK

HAVANA Havana v těchto dnech hostí tradiční festival kubánských doutníků. Hvězdou přehlídky má být nový výrobek prestižní značky Montecristo - Gran Reserva. Tento doutník, už předem označovaný za výjimečný, bude oficiálně představen v pátek na závěr celé akce.

Festival je letos zasvěcen třem z 27 značek monopolního podniku Habanos SA. Vedle Montecristo jsou to Partagás a H. Upmann. Pozváno je 1200 hostů ze 70 zemí.

Gran Reserva de Montecristo je vyroben ze speciální směsi nejlepších listů, které byly vybrány z "Mekky kubánského tabáku" - oblasti Vuelta Abajo v západní provincii Pinar del Río. Listy zrály pět let. Doutník o délce 156 a průměru 52 milimetrů se bude prodávat v krabicích po patnácti kusech, cena nebyla oznámena. Vyrobeno bylo 5000 číslovaných krabic.

Kubánský rum a doutníky

Je to první Gran Reserva značky Montecristo, která byla založena v roce 1935, a teprve druhá v historii kubánského tabákového průmyslu. Dosud jediná pocházela z dílen Cohíba - oblíbené značky kubánského vůdce Fidela Castra, než v roce 1986 s kouřením přestal.

Kuba

Cohíba na festivalu představí svůj speciál "1966", vyrobený ke 45. výročí založení podniku. Podle agentury AFP se mu ve světě ctitelů kubánských doutníků kvůli jeho výrazné chuti říká "canonazo" - rána z děla.

Festival začal v ovzduší optimismu, protože prodej kubánských doutníků se loni po předchozím poklesu kvůli světové krizi opět zvýšil, i když jen o dvě procenta.

Prodejce doutníků čeká na své zákazníky

Největším trhem zůstalo Španělsko, přestože loni tam spotřeba kvůli protikuřáckému zákonu klesla, následovaly Francie a Čína. Ta na třetím místě vystřídala Německo. Právě zvýšený prodej v Asii a také ve východní Evropě, na Blízkém východě a v Africe kompenzoval pokles ve Španělsku.

Viceprezident Habanos SA Javier Terrés při zahájení festivalu řekl, že společnost pracuje na rozšíření trhů ve východní Evropě a na Blízkém východě a počítá s otevřením nových "Casas del Habano" (domů havan). Dosud je jich ve světě 142, mimo jiné i v Praze.

Součástí festivalu jsou kromě komerčního salonu taky odborné konference, degustace naslepo a ukázky nejlepších kombinací doutníků s kubánským rumem a čokoládou.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....