22. července 2013 8:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Je to košer? Festival židovské kultury je zaměřen na gastronomii

Na festivalu můžete poznat židovskou kulturu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na festivalu můžete poznat židovskou kulturu. | foto: Shutterstock

HOLEŠOV Ukázky skladeb židovských autorů pro dvě violoncella otevřely včera odpoledne v Holešově na Kroměřížsku festival s názvem Týden židovské kultury. Po celý příští týden jej budou doprovázet koncerty, promítání filmů či besedy. Akce se odehrají v Šachově synagoze, kině Svět a v holešovském zámku. Letošní ročník je zasvěcen židovské gastronomii.

Festival v neděli kromě koncertu Jiřího a Dominiky Hoškových zahájila také výstava fotografií Jindřicha Buxbauma. Lidé ji najdou v holešovském zámku. "Je to již tradiční festival, letos se koná potřinácté. Festival ukazuje židovství z různých pohledů včetně kultury a letos i z pohledu gastronomie," řekla ČTK za pořadatele Jana Slovenčíková. Podotkla, že je určen pro širokou veřejnost.

Historie židů v Holešově

První ročník Týdne židovské kultury se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci na 12. srpna 1941. Během let se z jednodenní akce stal celotýdenní festival. Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

Během týdne se mohou návštěvníci těšit na besedu s promítáním filmu Písničkář, který nezemřel o Karlu Hašlerovi, ve kterém se představil i tel Arnošt Lustig. Spisovateli se bude věnovat také film jeho dcery Evy Lustigové nazvaný Tvoje slza, můj déšť.

Chybět nebude kromě koncertů ani řada besed týkajících se židovství. Točit se budou především kolem kuchyně. Bude například na téma košer, židovská gastronomie či kašrut, což je soubor zásad židovské kuchyně. Do židovské kuchyně budou moci nahlédnout návštěvníci i prostřednictvím přednášky s názvem Boží hody aneb jak jedli Židé v Čechách a na Moravě, kterou povede Jiří Richter. Lidé budou moci také speciality židovské kuchyně ochutnat.

Připraveny pro ně budou v restauraci Starý pivovar, kde kuchaři nastudovali i staré židovské recepty.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz