Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Je to košer? Festival židovské kultury je zaměřen na gastronomii

Na festivalu můžete poznat židovskou kulturu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na festivalu můžete poznat židovskou kulturu. | foto: Shutterstock

HOLEŠOV Ukázky skladeb židovských autorů pro dvě violoncella otevřely včera odpoledne v Holešově na Kroměřížsku festival s názvem Týden židovské kultury. Po celý příští týden jej budou doprovázet koncerty, promítání filmů či besedy. Akce se odehrají v Šachově synagoze, kině Svět a v holešovském zámku. Letošní ročník je zasvěcen židovské gastronomii.

Festival v neděli kromě koncertu Jiřího a Dominiky Hoškových zahájila také výstava fotografií Jindřicha Buxbauma. Lidé ji najdou v holešovském zámku. "Je to již tradiční festival, letos se koná potřinácté. Festival ukazuje židovství z různých pohledů včetně kultury a letos i z pohledu gastronomie," řekla ČTK za pořadatele Jana Slovenčíková. Podotkla, že je určen pro širokou veřejnost.

Historie židů v Holešově

První ročník Týdne židovské kultury se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci na 12. srpna 1941. Během let se z jednodenní akce stal celotýdenní festival. Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

Během týdne se mohou návštěvníci těšit na besedu s promítáním filmu Písničkář, který nezemřel o Karlu Hašlerovi, ve kterém se představil i tel Arnošt Lustig. Spisovateli se bude věnovat také film jeho dcery Evy Lustigové nazvaný Tvoje slza, můj déšť.

Chybět nebude kromě koncertů ani řada besed týkajících se židovství. Točit se budou především kolem kuchyně. Bude například na téma košer, židovská gastronomie či kašrut, což je soubor zásad židovské kuchyně. Do židovské kuchyně budou moci nahlédnout návštěvníci i prostřednictvím přednášky s názvem Boží hody aneb jak jedli Židé v Čechách a na Moravě, kterou povede Jiří Richter. Lidé budou moci také speciality židovské kuchyně ochutnat.

Připraveny pro ně budou v restauraci Starý pivovar, kde kuchaři nastudovali i staré židovské recepty.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!