22. března 2016 6:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Istanbulu nikdo nikam nespěchá, ale auto vám na přechodu nezastaví, říká Čech

Martin Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Novák | foto: Tomáš LumpeČTK

Martin Novák strávil v tureckém Istanbulu půl roku. „Chyběl mi český chleba a máslo. Máslo sice mají, ale chutná úplně jinak. Jinak jsem se spíš snažil ochutnávat místní kuchyni, která mi velmi chutná, takže jsem po svíčkové se šesti nijak netoužil,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Hned po příletu si nejde nepovšimnout všudypřítomného shonu, ruchu a chaosu na ulicích, ze kterého se však později stává celkem čitelný řád. Nejvíce překvapující je pak zjištění, že vlastně nikdo nikam nespěchá a vše má svůj čas. Když jsme dorazili včas na sjednanou schůzku k předání bytu, tak jsme dorazili vlastně o dobrou hodinku dřív... Pan domácí si v poklidu s kamarády dával döner. Člověk na to ale rychle přijde a přizpůsobí se tomu. Když chceš přejít ulici, rozhodně nikdo nezastaví. Prostě musíš jít. Pak největší dojem na mě udělalo genium loci Istanbulu. To se nedá nijak popsat.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V cizích zemích se vždy snažím chovat se tak, abych nijak nikoho nepohoršoval. Takže jsem se vyloženě s žádným nepochopením nesetkal. Snad jen to vnímání času.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Istanbul je pro mě tak trochu druhým domovem, ale Praha je tím prvním.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chyběl mi český chleba a máslo. Máslo sice mají, ale chutná úplně jinak. Jinak jsem se spíš snažil ochutnávat místní kuchyni, která mi velmi chutná, takže jsem po svíčkové se šesti nijak netoužil. K vaření pro přátele bohužel nedošlo, neměli jsme příliš dobře vybavenou kuchyni a navíc nejsem dobrý kuchař.

Istanbul

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Istanbul žije fotbalem, takže první, co uslyšíte je jméno Baroš. A pak je to naše světoznámé pivo Plzeň. Celkem bylo ale překvapivé, že náš profesor na výtvarnou fotografii měl hodně nastudovaného Saudka, je jeho velký fanda, dokonce jsem se po návratu snažil o zprostředkování nějakého setkání, ale nakonec to nevyšlo.

Lidovky.cz: Sledujete tureckou politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Neorientuji se už ani v té naší. Tamní politika je jiná, je celkem ovlivněná kulturou, což je asi pochopitelné. Asi bude docela konzervativní, ale za to ruku do ohně nedám. Vím však, že mladí lidé se současným politickým děním rozhodně spokojení nejsou, viz nepokoje na Taksimu.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz