10. srpna 2009 10:51 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Jakartě zkuste veřejnou dopravu

Doprava v Jakartě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doprava v Jakartě. | foto: Shutterstock

Indonéská novinářka Ismira Lutfia z Jakarta Globe vzkazuje českým čtenářům: „Nenechte se odradit bombovými útoky, k nimž došlo před třemi týdny. Já se v Jakartě cítím bezpečně, tak proč by se měli bát turisté? Město se velmi rychle vrátilo do starých kolejí.“

Labyrintem ulic na motorce
Jestli chcete poznat skutečnou Jakartu, vyzkoušejte veřejnou dopravu. Stopněte si ojek (motocyklové taxi - viz foto) a řekněte řidiči, aby vás vzal do kampungů 1 – úzkých uliček, které se skrývají za oslnivými mrakodrapy ze skla a oceli. Metropole se tu stýká a prolíná se slumem a teprve tady si uvědomíte, že Jakarta má dvě odlišné tváře. V kampungu se vám klidně může stát, že vedle luxusního bloku s hotelem Ritz Carlton, drahými byty a ambasádami narazíte na tradiční mlékárnu, kde si můžete nakoupit čerstvé kravské mléko a sýry. A kromě toho je motocykl také nejlepším způsobem, jak přelstít zdejší dopravní zácpu. Když někam spěcháte, řekněte řidiči, kam jedete, a on vás bleskem proveze labyrintem úzkých uliček až k cíli. Jakarťané takovému způsobu jízdy říkají "myší cestou" neboli jalan tikus.

Indonéské jídlo.

Kam se jít najíst

Rozhodně doporučuju zkusit restauraci, nebo spíš obyčejnou jídelnu, jakým v Jakartě říkáme warteg. Je to zkratka ze slov Warung a Tegal. Warung znamená kiosk a Tegal je jméno města na Jávě, odkud pochází většina majitelů i zaměstnanců těchto jídelen. Wartegy najdete na každém rohu a vaří se v nich domácí jídlo podle indonéských receptů. Ceny jsou nízké, za talíř rýže a pečených sardelí (indonésky ikan kembung) se sklenicí studeného čaje zaplatíte méně než dolar. Jinak doporučuji vyzkoušet pempek (rybí koláč, který se namáčí ve sladkokyselé octové omáčce), typický pro jižní Sumatru. Sate padang zase pochází ze západní Sumatry. Tvoří ho kousky hovězích vnitřností, které se nejdřív vaří v ostrém vývaru a pak se opečou. Obě jídla seženete u stánků na ulici i v nejluxusnějších restauracích. Nejběžnějším jídlem je nasi goreng, smažená rýže s masem nebo zeleninou. A na trhu s ovocem a zeleninou si dejte durian (sladký plod velký jako fotbalový míč) nebo rambutan (ochlupený plod podobající se liči - viz foto).

Rabutan - ochlupený plod podobající se liči.

Trocha umění

Pokud vás zajímá divadlo, tanec a hudba, zajděte do Gedung Kesenian Jakarta (Jakarta Art House neboli GKJ). Pravidelně se tu pořádají nejrůznější indonéská i mezinároní umělecká a kulturní představení. Škála sahá od tradičních tanců přes indonéskou hudbu k baletu a klasické hudbě.

Kde nakupovat
V Indonésii se dá velmi levně nakupovat značkové zboží, protože tumáme spoustu outletů. Přímo ve městě najdete outlety v Mall Ambassador (v Jižní Jakartě blízko administrativních čtvrtí Sudirman a Kuningan. Outlety jsou i mimo město, na Západní Jávě. Hodinu jízdy autem v Bogoru a asi dvě hodiny v Bandungu.

Ismira Lutfia.

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz