Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
19. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Jenštejně u Prahy opravují zříceninu hradu, vyjde to na čtyři miliony

Zříceninu jenštejnského hradu čeká v následujících téměř čtyřech letech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zříceninu jenštejnského hradu čeká v následujících téměř čtyřech letech... | foto: ČTK

JENŠTEJN Zříceninu jenštejnského hradu čeká v následujících téměř čtyřech letech rekonstrukce. Přípravné práce začaly již na jaře loňského roku, kdy obec nechala postavit unikátní lešení, které bylo možné uhradit z dotace. Podle starosty Norberta Hlaváčka vyjde rekonstrukce na necelé čtyři miliony korun.

Pro obec je tato částka velmi vysoká, radnice se proto snaží prostředky získat v různých programech a dotačních titulech.

Stavební firma odstraní nevhodné zásahy z minulých let a opraví i rozvolněné zdivo, protože padající kameny ohrožují kolemjdoucí. Jde o první etapu, která potrvá zhruba čtyři roky. Po ní bude následovat oprava interiéru věže a dalších částí hradu.

Samotné opravy na věži ještě nezačaly, bylo totiž nutné provést řadu průzkumů. Kromě restaurátorského bylo potřeba doplnit i stavebně-historický průzkum a průzkum složení jednotlivých kamenných kvádrů. Podle projektanta rekonstrukce Milana Dropky v současné době pokračuje soutěž, z níž vzejde zhotovitel oprav. „Při této rekonstrukci nejde o čas, budeme postupovat tak, jak bude třeba,“ řekl Dropka.

Věž jenštejnského hradu.
Zřícenina jenštejnského hradu.

Opravy budou podle něj velmi složité. Při čištění zdiva musí dbát restaurátoři na to, aby neubývalo množství kamene. Chtějí totiž ponechat všechny kameny původní a k případnému přezdívání přistupovat jen v nejnutnějších případech. Restaurátoři se budou muset vypořádat i s nevhodnou maltou, kterou použili stavbaři na opravu v 70. letech. Plány počítají s tím, že novou maltu navrhne technolog s důrazem na dobré odvětrávání prostorů mezi kameny.

K přístupu na věž používají restaurátoři unikátní dřevěné lešení. Ministerstvo kultury obci poskytlo dotaci jeden milion korun na jeho nákup a stavbu. Pronájem klasického trubkového lešení by totiž obec za čtyři roky vyšel na částku odpovídající více než polovině ceny rekonstrukce. Řezivo z lešení bude následně použito v dalších fázích rekonstrukce zříceniny.

Hrad Jenštejn je kulturní památkou středověké architektury. Byl založen ve 14. století arcibiskupem Janem z Jenštejna. Hradní zřícenina je situována do středu dnešní obce Jenštejn a je rozložena na skalním výchozu. Dominantou zříceniny je kulatá, 22 metrů vysoká věž. Současným majitelem hradu je obec Jenštejn. I v době rekonstrukce zůstává veřejnosti přístupný interiér věže, kde je výstava o historii hradu. Věž zároveň slouží jako rozhledna.

ČTK

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.