Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Jizerských horách obnovili vyhlídku Poustevníkův kámen

Les. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HEJNICE V Jizerských horách přibyl další turistický cíl. Státní podnik Lesy ČR obnovil nedaleko Hejnic za 300.000 korun skalní vyhlídku Poustevníkův kámen. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Jouklová. Vyhlídka na kopci Na chatkách se slavnostně otevře v sobotu, součástí akce je svěcení kříže. Na tomto místě bylo před sto lety lesní divadlo.

„Nové jsou kamenné schody a lavičky v lesním divadle a s nimi i kříž, zábradlí a otočný informační panel,“ uvedl lesní správce z Frýdlantu Václav Vacek.

Otočný panel má podobu stromu, obsahuje informace o místě, hejnickém kostele a jsou na něm obrázky zvířat, se kterými se mohou turisté setkat v jizerskohorských lesích. „Projekt jsme financovali z podnikového Programu 2020. Spolupracovali jsme se zástupci Města Hejnice, tamějších spolků i Římskokatolické farnosti Hejnice,“ dodal ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci Ludvík Řičář.

Turisté se k vyhlídce dostanou po silnici, jež vede z Hejnic od kostela na Ferdinandov. Odbočka na polní cestu ke kopci Na Chatkách je asi po 400 metrech. „Z místa je krásný výhled na Hejnice s dominantou a kulturní památkou kostela,“ uvedla Jouklová. Z vyhlídky je také vidět Smrk, Paličník, Smědavská hora, Frýdlantské cimbuří a Ořešník.

O historii místa se lze více dozvědět na webu spolku Patron, který se věnuje opravám a dokumentaci drobných památek v Jizerských horách. Podle pověsti tu sídlil poustevník Eremita Paul Stelzig z Ludvíkova, který zde postavil kapličku. Vyhlídka se později stala cílem výletů hlavně v první polovině minulého století. Lesní divadlo s kapacitou až 2000 diváků bylo vybudované v letech 1913 až 1914. Hry se tam přestaly hrát před druhou světovou válkou a z divadla se dochovaly jen zbytky. Poblíž vyhlídky je také pomníček, který upomíná na sesuv stěny pískovcového lomu z 12. dubna 1930. O život při něm přišli dva lidé.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....