Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Kambodži objevili ztracené město pomocí laseru

V Kambodži objevili ztracené chrámové město. Díky laseru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Kambodži objevili ztracené chrámové město. Díky laseru | foto: ČTK

Pomocí unikatní letecké technologie objevili archeologové ztracené město zvané Mahendraparvata. Khmérská civilizace ho v kambodžské džungli postavila v osmém století. Tedy o 350 let dříve, než v oblasti vyrostl proslulý chrámový komplex a město Angkor.

"Tady to všechno začalo, vyrostla zde Khmerská civilizace, kterou si všichni spojují s Angkor Vatem," říká australský archeolog Damian Evans, který byl jedním z lídrů týmu, jenž město na hoře Phnom Kulen objevil.

Ne, že by se o existenci Mahendraparvaty před tím netušilo. O městě byly zmínky už ve starověkých skriptech, které hovořily o tom, že zakladatel Khmerské říše král Džajavarman II. vládl z města na jakési hoře, popsal list . Jenže až dosud nikdo nebyl schopen potvrdit, kde se skutečně nacházelo. Na hoře Phnom Kullen už v minulosti byly objeveny chrámy, ale jevily se jen izolovaně a nedařilo se najít mezi nimi spojení.

Kambodžský Angkor, bývalé hlavní centrum Khmerské říše, je zapsaný v seznamech UNESCO, jde o jednu z nejvýznamějších kulturních památek .

Kambodžský Angkor, bývalé hlavní centrum Khmerské říše, je zapsaný v seznamech UNESCO, jde o jednu z nejvýznamějších kulturních památek .

Teprve nyní je archeologové mohli propojit v celé město. Pomohla jim v tom letecká laserová technologie, známá pod zkratkou LIDAR (Light Detection And Ranging), jež posloužila i při průzkumu na jiných archeologických nalezištích, třeba na Stonehenge ve Velké Británii.

Archeologové, kteří oblast léta brázdili ve snaze najít stopy po městě, loni na horu poslali helikoptéru a speciální přístroj, který ji systematicky skenoval. Obrazně řečeno ji oholil od bujného porostu a do jisté míry i nánosů půdy.

Pod ním pak vyvstaly zbytky Mahendraparvaty - už dříve objevené ruiny se najednou ukázaly být propojené pozůstatky kanálů, hrází či silnic. Ukázalo se, že všechny byly postavené systematicky. Skenování také odhalilo dalších pět až dosud utajených chrámů, které zřejmě unikly drancování.

Další tajemství na odhalení čekají

Expedice australských a francouzských archeologů se poté vydala do hor znovu, aby poznatky laserové technologie zmapovala i přímo v terénu. Zápasila nejen s hustou džunglí, rozvodněnými řekami či bažinami, ale musela si dávat pozor i na pozemní miny, kterými je místo stále zamořeno.

Tato oblast totiž bývala kdysi jednou z bašt Rudých Khmerů, kteří se na západ a sever země stáhli po invazi Vietnamu v roce 1979. Celá léta pak v džungli vzdorovali vietnamské a posléze i kambodžské armádě, přičemž všechny strany během bojů houfně zaminovávaly toto území.

Kambodžský Angkor, bývalé hlavní centrum Khmerské říše, je zapsaný v seznamech UNESCO, jde o jednu z nejvýznamějších kulturních památek .


Město Mahendraparvata bylo postaveno už v 8. století našeho letopočtu. Tedy zhruba 350 let před tím, než vládci Khmerské říše vybudovali asi čtyřicet kilometrů jižněji své tehdejší hlavní město Angkor s rozsáhlým chrámovým komplexem. Ten je dnes nejvyhledávanější turistickou destinací v Kambodži a asijské království má hlavní chrám Angkor Vat i na své vlajce.

Výzkum nyní bude pokračovat a archeologové doufají, že jim přinese odpovědi na mnohé otázky. Pořád se například neví, kolik lidí v tomto městě kdysi žilo. Stejně jako archeologové netuší, co zavinilo úpadek města Mahendraparvata. Jedna z posledních teorií tvrdí, že za ním města mohly být problémy s vodou.

Historici by také mohli mít nyní příležitost studovat, jak se vyvíjela ona Khmerská říše, jež dominovala velké části jihovýchodní Asie po téměř šest století, než i ji potkal jako mnohé jiné civilizace úpadek.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...