Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

V Kanadě neříkejte indián a nelíbejte se na veřejnosti, říká Čech

Patrik Pikálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Pikálek | foto: Archiv Patrika Pikálka

Patrik Pikálek se považuje za dobrodruha. Se svou přítelkyní nyní žije v Kanadě a chce zde získat trvalý pobyt. „Co si Kanaďané vybaví? Czechoslovakia. Jako téměř všude na světě. A pak Praha, hokej, pivo. V Kanadě jsem se setkal ještě s tím, že prý máme národní curlingový tým. O tom jsem neměl tušení,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Komunitní charakter města. Jak o sobě lidé navzájem projevují zájem a mají o sebe navzájem starost. Po ani ne týdnu ve městě mě lidé začali na ulici zastavovat a ptát se, odkud jsem a co mám v plánu. Protože turisté jsou ve městě obvykle jen tři dny. Dawson City je v podstatě vesnice (1200 obyvatel). Všichni se tu od vidění znají. Zároveň, díky turismu a lidem, kteří podobně jako já přicestovali ze světa a v Dawsonu se usadili, je atmosféra velmi liberální a Dawson má svým způsobem velkoměstského ducha. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Ani si nevzpomínám. Dvě věci mi ale ulpěly v paměti. Musel jsem naučit i pokud hovořím česky o místních původních obyvatelích - mluvit o nich jako o First Nation nebo Native People. A nikdy ne jako o indiánech. Narozdíl od češtiny je to velmi urážlivé a politicky nekorektní oslovení. Také jsem si časem uvědomil, jak jsou pro ně jakékoli fyzické projevy náklonnosti na veřejnosti neobvyklé. I jen letmý polibek je něco nevídaného. Kanadské páry se maximálně vodí za ruce. Ale to je považováno za projev velké zamilovanosti. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě. Ideálně by se mi líbila možnost žít v obou státech. Ostatně v Kanadě na mnoha místech je zvykem, že je práce jen sezonní a místí na zimu odlétají do teplých krajin. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chléb. Vše ostatní není problém si sehnat či obstarat. Případně tedy nahradit něčím podobným. S přáteli jsme na dinner parties samozřejmě vařili své národní speciality. Nadšení obvykle sklidila česnečka a bramboráky. Velký úspěch jsem také měl se svým kanadsko-českým receptem zvěřinového guláše z losa s trochou javorového sirupu. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Lidovky.cz. Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Czechoslovakia. Jako téměř všude na světě. A pak Praha, hokej, pivo. V Kanadě jsem se setkal ještě s tím, že prý máme národní curlingový tým. O tom jsem neměl tušení. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Kanadskou politiku sleduji jen velmi povrchně a okrajově. Sympatické je, že ani místní ji nijak moc neřeší. Pokud se něco netýká přímo jich, tak je v podstatě nezajímá. Pokud se jich týká, jako například velmi kontroverzní těžba břidlicového a zemního plynu pomocí frakování v místním národním parku, potom jsou politicky a občansky aktivní v tom nejlepším slova smyslu. Jinak obecně je to velmi podobné. Velmi častá je tu korupce. A potom také samozřejmě svým alkoholismem, zneužíváním drog a jinými skandály nešťastně světoznámý starosta Toronta Rob Ford. 

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...