Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
7. září 2017 6:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V korunách stromů či na pláži. Jak si v létě užít Lipno

Na Lipně jsou pláže udržované a pozvolné. Kromě toho tu najdete spoustu zábavy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Lipně jsou pláže udržované a pozvolné. Kromě toho tu najdete spoustu zábavy... | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ať už cestujete s dětmi, rybářským prutem, pohorkami, s kolem nebo bruslemi, na Lipně vám bude fajn – tedy nepatříte-li k zarputilým běžkařům a sjezdařům, pro které je krajina bez sněhu a ledu k zbláznění nudná. A nejlepší čas k výletu na Lipno je právě teď, v horkém létě, kdy se tu dá koupat.

V divokých a dlouhých peřejích mezi Lipnem a Vyšším Brodem překonává Vltava 160 výškových metrů. Tohle místo pod Čertovou stěnou voraři odjakživa neměli rádi, proto se nejstarší plány na vybudování přehrady a splavnění Vltavy objevily už na počátku 16. století. Nakonec ale Lipenská přehrada vznikla až v polovině 20. století a je nejvýše položeným stupněm vltavské kaskády.

Rady před cestou

  • Stezka korunami stromů je otevřená po celý rok kromě Štědrého dne. Dostanete se k ní pěšky nebo na kole, ale můžete využít také lanovku nebo speciální autobus. www.stezkakorunamistromu.cz
  • Království lesa je otevřené denně od května do října, rodinné vstupné je za 600 Kč. www.kralovstvilesa.cz
  • Obě bobové dráhy jsou otevřené denně, mají stejné jízdné a platí se na nich za osobu. Jedna jízda stojí 80 Kč. www.slideland.cz
  • Jízdní řády vyhlídkových plaveb najdete na http://www.lipno-line.com/cz.
  • nformace o Aquaworldu, lanovém parku a dalších aktivitách hledejte na www.lipno.info.

Milovníkům koupání nabízí Lipno nepřeberné množství pláží. Koupat se můžete prakticky všude;v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku, v Černé v Pošumaví i v Přední Výtoni. Pláže jsou krásné, udržované a přístup do čisté vody pozvolný, nechybějí půjčovny lodiček a plachetnic. V okolí navíc objevíte řadu atrakcí a zajímavých míst.

Do korun stromů

Momentálně největším lákadlem na Lipně je Stezka korunami stromů, která v červenci oslavila páté narozeniny. Bezmála 700 metrů dlouhá bezbariérová trasa vede vysoko nad zemí, snadno po ní projedetes kočárky i s invalidními vozíky, a kdo má zájem, ten si užije i lanové prolézačky a lávky, samozřejmě jištěné záchrannými sítěmi. Výhledy na Lipno jsou odtud exkluzivní, navíc stezka nabízí program na celé léto, třeba prodlouženou otevírací dobu nebo večerní koncerty.

Mezi stromy se podíváte také v Království lesa, obrovském lesním hřišti jen pár stovek metrů od Stezky korunami stromů. Originální stromová města s lanovkami, bludiště, mraveniště, prolézačky, skluzavky, houpačky, trampolíny, hrady a hradiště, kolotoče a pískoviště se malým i velkým návštěvníkům snaží přiblížit krásu a rozmanitost lesa. Protože děti tu bez problémů stráví celý den, jsou tu i restaurace, občerstvení se zákusky vlastní výroby i zmrzlinové království.

Boby a další povyražení

Rostoucí obliba Lipna a fronty u bobové dráhy s nádherným výhledem na jezero a šumavské kopce vedly k tomu, že tu loni otevřeli druhou bobovou dráhu. Lipno se tak stalo jediným místem v Česku, kde se vzájemně proplétají dvě tratě, starší v korytě z hladkého nerezového plechu na zemi a nad ní ve výšce až 12 metrů nad zemí nová horská dráha. Pro mrňata je díky bezpečnostním pásům a automatickým brzdám vhodnější ta nová, starší bobovku ocení spíš milovníci adrenalinu. I tady se ale stává, že interval mezi boby je příliš krátký a budou vás brzdit pomalejší jezdci.

Kousek odtud je lanový park a do okolí se rozbíhají stovky kilometrů cyklostezek a turistických tras. V jejich čele stojí Jezerní cyklo-inline stezka, lemující břeh Lipna. Převýšení je minimální, takže se tu jezdí s malými dětmi; brusle, kola nebo koloběžky si můžete vypůjčit. Lákavé jsou i vyhlídkové plavby, třeba k ostrovu s exotickým názvem Tajvan. A pokud se náhodou slunce schová za mraky, o zábavu se postará Aquaworld s několika bazény nebo herna Hopsárium.

Za dobrého počasí je výhled na vrcholky Alp, téměř celé Lipno a nádherné okolí Šumavy.

Do lesů a ticha

Dva břehy Lipna jsou dva docela jiné světy – na jedné straně hlučná turistická střediska, na straně druhé pohraničí s přírodním parkem a zbytky zaniklých vesnic. S řadou zajímavostí pravého břehu lipenského jezera včetně hradu Vítkův kámen vás seznámí dnešní výletní trasa a také 6,5 km dlouhá okružní naučná stezka Svatý Tomáš, jejímž výchozím i cílovým místem je křižovatka Uhliště mezi obcemi Frýdava a Pasečná. Stezka vede přes osadu Svatý Tomáš se starobylým raně gotickým kostelem Božího těla – zasvěceným samozřejmě svatému Tomáši – až k hradu. Vaší pozornosti by neměl uniknout bývalý schwarzenberský zámeček ve švýcarském slohu, postavený v roce 1872 a proměněný na luxusní horský hotel.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?