Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
24. února 2016 10:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V krytu pod Špilberkem si lidé mohou prohlédnout dveře z cely smrti

Na 68. výročí převzetí moci komunisty v roce 1948 uvidí návštěvníci nově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na 68. výročí převzetí moci komunisty v roce 1948 uvidí návštěvníci nově... | foto: Marie Stránská, MAFRA

Poslední čtvrtek v únoru se pro veřejnost mimořádně otevře kryt 10-Z pod Špilberkem. Na 68. výročí převzetí moci komunisty v roce 1948 uvidí návštěvníci nově zrestaurované dveře z cel smrti na Cejlu.

Tam probíhaly v Krajské věznici v centru Brna popravy politických vězňů komunismu z celého Československa. Svůj život na Cejlu mimo jiné zakončili bratři Daňkové z odbojové protikomunistické skupiny Světlana na Zlínsku nebo odbojář Petr Křivka, který působil jako spolupracovník Edvarda Beneše v Londýně a řada vojenských osob. Mimo jiné otec režiséra Jiřího Křižana, který působil jako poradce Václava Havla.

Jak se do krytu dostat?

Vstupenky na akci i na exkurze, které probíhají několikrát týdně po celý rok, lze zakoupit v Turistickém a informačním centru. Vstup na akci 25.2. lze bez garance také zakoupit na místě - poslední vstup dovnitř kdysi tajného objektu bude v 18 hodin. Další příležitost navštívit kryt 10-Z bude až v květnu.

Na dveřích z cel smrti jsou vyryty vzkazy a jména všech: politických vězňů komunismu, nacismu, Rakouska-Uherska i obyčejných zločinců. Únorem 1948 komunistický teror v Československu začal a pro mnohé na Cejlu v Brně tragicky skončil. Cejlem prošly tisíce politických vězňů.

„Objevili jsme stovky jmen, mezi nimiž je také jméno Kalandra. Pravděpodobně jde o výzamného levicového intelektuála Záviše Kalandru, který byl oběšen spolu s Miladou Horákovou v Praze. Je možné, že před popravou trávil nějaký čas na Cejlu, budeme to ale muset ověřit,“ říká historik Pavel Paleček. „Bude to složité, protože neexistuje žádná práce, která by se dějinami Cejlu za komunismu zabývala“ dodal.

Cejlem prošly tisíce politických vězňů.
Na 68. výročí převzetí moci komunisty v roce 1948 uvidí návštěvníci nově...

Poprava probíhala vždy udušením - po více než 10 a někdy i 20 minutách trýznivého pověšení za hlavu - v přítomnosti ředitele Krajské věznice na Cejlu, soudce, prokurátora a lékaře, který do protokolu napsal, že smrt nastala „popravou“, protože nesměl uvést skutečnou příčinu smrti. Tou nebylo přerušení míchy - ale trýznivé udušení. To vše viděli a slyšeli také vězni okny svých cel.

„Návštěvníci půjdou jinou trasou než obvykle. Po cestě uslyší autentické záznamy událostí února 1948 a toho, co následovalo. Uvidí také fotografie brněnských oslav vítězného února před rokem 1989 od Františka Kressy, “ říká historik Pavel Paleček .

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!