23. března 2015 10:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Po opravách za půl miliardy se znovu otevírá barokní hospital Kuks

Rekonstrukce hospitalu Kuks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce hospitalu Kuks | foto: Martin Veselý, MAFRA

KUKS V Kuksu skončila rekonstrukce barokního hospitalu za téměř 440 milionů korun. Návštěvníci budou mít možnost památku poprvé navštívit 28. a 29. března, turistická sezona začne 1. dubna.

Opravy se týkaly zchátralých částí areálu. Rekonstrukcí prošly i interiéry, v nichž se například podařilo odkrýt fresky Tanec smrti, které byly skryté pod nátěry. Opravy se dočkala také zahrada v areálu. Hospital Kuks bude nabízet kromě prohlídek také různé semináře, kurzy či výstavy.

Téměř dva roky trvající rekonstrukce areálu byla součástí projektu Kuks - Granátové jablko, složeného z několika dílčích staveb. Celý projekt podpořila Evropská unie.

Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.

Rekonstrukce v Kuksu
Vedoucí správy Kuksu Libor Švec

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!