Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
9. září 2018 6:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Lipně vymřeli síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu

Lipno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lipno (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LIPNO NAD VLTAVOU V lipenské vodní nádrži vymřeli síhové, chladnomilné ryby vyžadující čistou vodu. „Naopak populace candáta, kterou před několika lety téměř zničili rybáři, protože ho lovili příliš, se regeneruje. Narůstají počty candátů a sumců,“ oznámila v tiskové zprávě Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Hydrobiologové z centra společně s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu tam tento týden zkoumají rybí obsádku.

Letos se podle vědců potvrdilo, že síhové, lososovité ryby, které jsou indikátorem čisté vody a málo narušeného životního prostředí, z Lipna vymizeli. „V letech 2003 - 2008 byli síhové na Lipně hojní a každoročně se vytírali, tvořili téměř 15 procent celkové biomasy ryb volné vody. V roce 2012 to byla už jen dvě procenta,“ řekl ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR Jan Kubečka. V roce 2016 se při průzkumu prokázalo, že se síhové nedokážou rozmnožovat a že jejich populace vymírají, což se letos potvrdilo. Pravděpodobně je problém ve stadiu jiker.

Stejná situace nastala i v dalších sledovaných českých nádržích jako Římov či Žlutice a v některých evropských jezerech. Síhům se ale daří v nových důlních jezerech Medard a Most, kde českobudějovičtí vědci uskutečňují experiment s nasazením síha do zatopených povrchových dolů.

Při letošním průzkumu se vědci zaměřují i na ryby, které využívají experimentální plovoucí ostrovy nainstalované v nádrži. Po analýze vědci doporučí, jak by měli hospodařit na lipenské nádrži. Po loňském průzkumu rybářům navrhli nevysazovat více kaprů, než se uloví na udici, nevysazovat boleny, sumce a candáty, ale naopak zintenzivnit vysazování štik.

Z loňského průzkumu vědců vyplývá, že v Lipně žije 19 druhů ryb a dva kříženci. Biomasa ryb vzrostla v letech 2016 až 2017 o 20 procent. Loni se meziročně ztrojnásobila početnost plůdku, rekordní byla u okouna.

Převažujícími druhy v přehradě jsou ryby kaprovité - kapr, cejn, plotice ouklej a cejnek. Mezi nejpočetnější dravce patří okoun, candát, bolen a sumec. Přibývá sumců: díky vyšším teplotám se zlepšily podmínky a zatímco dřív byl sumec závislý na umělém nasazování, teď se rozmnožuje přirozeně.

Jak vyplývá z loňského průzkumu, zotavila se populace candáta, jíž před deseti lety hrozil kolaps. V letech 2016 a 2017 měl plůdek candáta mimořádně silné ročníky, které mohou být významné v dalších letech.

ČTK
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...