Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Svátek piva Oktoberfest je ještě dražší než loni. Tuplák stojí 10 euro

Příklady tradičního ženského kroje zvaného „dirndl“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příklady tradičního ženského kroje zvaného „dirndl“. | foto: Reuters

MNICHOV/BERLÍN Tradiční zvolání "O'zapft is!" (je naraženo) zahájilo dnes v poledne v Mnichově 181. ročník pivního festivalu Oktoberfest. Během dvou týdnů přiláká největší pivní slavnost na světě do bavorské metropole na šest milionů návštěvníků. Milovníci silného piva a bavorské dechovky ale budou letos muset sáhnout hlouběji do kapsy, neboť pivo je na Oktoberfestu nejdražší v historii. Cena za litrovou sklenici, takzvaný máz, v některých pivních stanech poprvé překročila hranici deseti eur (275 korun).

Oktoberfest tradičně začal naražením prvního sudu v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. Postaral se o to mnichovský primátor Dieter Reiter, pro kterého to byla po letošním zvolení do čela města premiéra v čestné funkci "prvního narážeče". S nesnadným úkolem zarazit pípu drevěnou palicí do sudu se vyrovnal bez potíží, stačily mu čtyři údery.

Průvod v krojích navzdory dešti

Reiter tak při své premiéře nezůstal příliš ve stínu svého předchůdce Christiana Udeho, který jako mnichovský primátor narážel sudy na Oktoberfestu 20 let a festivalové sudy s lehkostí narážel na dvě rány. Kvůli změně ve vedení města nicméně letos muselo být nově uspořádáno prostranství pro narážení prvního sudu. Nový primátor je na rozdíl od Udeho pravák, a proto potřeboval stát na opačné straně sudu.

Příklady tradičního ženského kroje zvaného „dirndl“.
Návštěvníci si užívají piva během zahajovacího dne 181. Oktoberfestu v Mnichově.
Cena za litrovou sklenici, takzvaný máz, v některých pivních stanech poprvé...
Pivo na Oktoberfestuu proti loňsku zdražilo průměrně o 2,6 procenta a v sedmi...

Zahájení pivního festivalu přilákalo desítky tisíc lidí. Slavnostní příchod v bavorských krojích - ženy v dirndlech a muži v kožených kalhotech - nenarušil ani déšť, který se před polednem přehnal přes bavorskou metropoli. Mezi čestnými hosty nechyběl ani bavorský premiér Horst Seehofer, který také podle tradice jako první ochutnal festivalové pivo.

Dražší než vloni

Po sborovém zvolání "O'zapft is!" a prvním letošním zpěvu tradiční písně Ein Prosit (Na zdraví) se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a daly se do pohybu kolotoče, horské dráhy a další atrakce na festivalové louce. Festival ale dodržel i méně oblíbenou tradici posledních let, opět zvedl ceny. Pivo na Oktoberfestuu proti loňsku zdražilo průměrně o 2,6 procenta a v sedmi velkokapacitních stanech stojí už více než deset eur. Cena mázu piva se na Oktoberfestu pohybuje mezi 9,70 a 10,10 eury (267 a 278 korunami).

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Samotný festival se ale postupně proměnil v obří komerční podnik, kde v současnosti hosté utratí stovky milionů eur. Očekává se, že letos stejně jako v předchozích letech návštěvníci na Tereziánské louce vypijí téměř sedm milionů litrů piva.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.