Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Nizozemsku se můžete vyspat v hradu z písku. Jedna noc vyjde na 4000 korun

Písečný hotel, který je údajně první na světě, se otevřel letos v létě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písečný hotel, který je údajně první na světě, se otevřel letos v létě. | foto: Zandhotel

OSS (NIZOZEMSKO) Uprostřed množství dinosaurů a robotů se tyčí obrovitý středověký hrad z písku, s věžičkami a padacím mostem, vše vypracované do nejmenších detailů. Uvnitř se skrývá jeden luxusní hotelový pokoj. Písečný hotel, který je údajně první na světě, se otevřel letos v létě v Nizozemsku, píše agentura AFP.

Hrad s jedním jediným hotelovým pokojem byl postaven z tisíců kilogramů písku: zdi, strop i sochy zdobící pokoj, to vše je z tohoto nezvyklého materiálu.

„Napadlo nás to, když jsme viděli hotely z ledu, jaké jsou například ve Finsku nebo ve Švédsku,“ říká Maud Van Leeuwenová, ředitelka hotelu v jihonizozemském městě Oss.

V Nizozemsku se můžete vyspat v hradu z písku.
Hrad s jedním jediným hotelovým pokojem byl postaven z tisíců kilogramů písku.

V ledových hotelech spí zdaleka přicházející turisté na lůžku vytesaném z ledu v pokojích, kde teplota neklesne pod minus osm stupňů Celsia.

V Ossu tak tvrdé podmínky nejsou. Ovšem stejně jako ve Švédsku nebo Finsku je i zdejší pokoj zamýšlen jako pomíjivé dílo.

„Máme hodně umělců, kteří pracují stejně tak dobře s ledem jako s pískem, a tak jsme si řekli, proč bychom nemohli postavit písečný hotel,“ vysvětluje Van Leeuwenová.

Splněný dětský sen

V Nizozemsku byly postaveny dva hotely, jeden na severu a druhý na jihu, v rámci každoročních festivalů skulptur z písku. Na festivalu v Ossu vznikla třicítka soch dinosaurů či robotů pod názvem „Cestování v čase“, ve Sneeku na severu země mohli návštěvníci zase cestovat po Asii.

„Pro někoho je přespání v písečném hradu dětský sen, pro jiné je to dobrodružství,“ uvádí Van Leeuwenová. Pro další to je příležitost, jak něco oslavit, dodává. Písečný hrad vzbudil velký zájem jak u Nizozemců, tak u zahraničních turistů.

Erwin z malého městečka v centrální části Nizozemska se zde rozhodl oslavit kulaté výročí vztahu s přítelkyní. „Chtěl jsem něco speciálního a také jsem si chtěl splnit svůj dětský sen: spát v písečném hradu,“ říká.

Ti, kdo by se obávali nepohodlí, se nemusejí nijak znepokojovat: nábytek není z písku a podlaha je pokryta šedým kobercem. Pokoj je vyzdoben písečnými sochami představujícími mimo jiné královnu Kleopatru či erb města Oss.

Jedna noc za 4000 korun

„Pokoj byl nejprve zkonstruován z dřevěných panelů, které pak byly pokryty pískem. Když se dotknete zdi, ucítíte, že je písek velmi tvrdý: do písečné směsi totiž byl přidán klíh, aby bylo zaručeno, že se zdi nezřítí,“ objasňuje Van Leeuwenová.

Zrnka písku tedy rozhodně po pobytu v písečném hradu v Ossu v kufru návštěvníkům nezůstanou. Za jednu noc se tu platí v přepočtu asi 4000 Kč.

Oba hotely, v Ossu a Sneeku, budou na zimu zrušeny, ale příští rok se zase otevřou, u příležitosti festivalů sochařského umění v těchto městech. Myšlenku možná převezmou i ve Velké Británii a v Německu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!