3. července 2016 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Olomouci začaly barokní slavnosti, nabízejí šest různých programů

V Olomouci začaly barokní slavnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Olomouci začaly barokní slavnosti. | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC V Olomouci začaly tento týden barokní slavnosti, které potrvají téměř do konce července. Festival otevřela ve středu opera Antonia Caldaryho, na další koncerty se mohou zájemci vydat každý večer až do 22. července. Historické kulisy festivalu poskytlo Umělecké centrum Univerzity Palackého v bývalém jezuitském konviktu. Olomoucké barokní slavnosti zahrnují šest různých programů, večerní produkce jsou oproti předchozím ročníkům prodlouženy, informovali pořadatelé.

„Zatímco v předchozích letech se původní barokní opery krátily na šedesátiminutové jednoaktovky, letos budou i rozsáhlejší skladby znít v replice barokního divadla v celém rozsahu. Věřím, že diváci tuto změnu ocení a představení si užijí,“ informoval olomoucký Antonín Staněk. Prodloužení délky jednotlivých představení s sebou nese i další novinky letošního ročníku. Diváci se mohou těšit na pohodlnější sedačky i na sestupné hlediště, které jim zajistí kvalitní výhled na jeviště ze všech míst.

Pět z šesti letošních programů je zcela nových. Diváci se však i tentokrát mohou těšit na tradiční festivalové představení Endymio, i když částečně s novými zpěváky. V dosud výhradně operní dramaturgii bude novinkou melodramatická pantomima - Händelův Alchymista a po pauze Arion v podání Divadla Facka za doprovodu Damian Orchestra, doplnil za pořadatele festivalu Tomáš Hanzlík. Vrcholem letošního ročníku bude podle něj závěrečná La Semele Johanna Adolfa Hasseho.

Jednotlivá dějství představení letos oddělí přestávky, které mohou návštěvníci strávit v nově otevřeném atriu v prostorách jezuitského konviktu. Atrium, které bezprostředně sousedí s atriem Uměleckého centra UP, využívá Vlastivědné muzeum. Právě v těchto prostorách se odehrává také doprovodný program. K vidění je zde výstava návrhů olomouckého orloje Kryštofa Handkeho. Druhá výstava Olomouckých barokních slavností představující historické divadelní scenérie a kulisy je umístěna v přízemí Uměleckého centra UP, kde je také otevřena k prohlídce Kaple Božího Těla. Součástí festivalu jsou i výtvarné dílny.

Slavnosti se konají v Olomouci již počtvrté. Pro tento ročník festivalu byl vytvořen podle pořadatelů zatím rekordní počet nových kostýmů a také několik nových velkoplošných divadelních kulis. Jedním z hudebních nástrojů doprovázejících představení jsou letos historické tympány z roku 1736, které pro festival zapůjčilo Vlastivědné muzeum Olomouc

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!