Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

120 zákazů na Mallorce: chození v plavkách po ulici i plivání

Palma de Mallorca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palma de Mallorca | foto: Reprofoto

PALMA DE MALLORCA V metropoli španělského ostrova Mallorca platí od této sezóny přísnější pravidla pro chování na veřejnosti. Policie vybírá v oblíbené dovolenkové destinaci Palma de Mallorca pokuty například za pitky nebo močení na ulici. Nová nařízení se nelíbí nejen turistům, ale také podnikatelům v oblasti cestovního ruchu. Proti je i politická opozice. Ta novou praxi nazvala "cestou zpátky" a nelíbí se jí, že vláda chce řešit společenské problémy za pomoci policie, napsala agentura DPA.

Nové zpřísněné "nařízení pro civilizované spolužití" platí na ostrově již od května, ale jak kulminuje letní sezona, týká se stále více turistů. Seznam obsahuje asi 120 zakázaných jednání, mezi nimi jsou například plivání na ulici, nadměrný hluk, chození po městě v plavkách i třeba pouliční prostituce. Pokuty se podle míry provinění pohybují mezi 50 až 400 eury (asi 1370 až 11 000).

Zesílené policejní hlídky v metropoli vedly podle médií k tomu, že slavící rekreanti, převážně německá mládež, se přemístili do jihovýchodní oblasti ostrova v sousedství města Llucmajor, kde tak přísná pravidla neplatí. Obyvatelé z Llucmajor již protestovali proti znečištění svých pláží lahvemi od piva a plasty.

Místní proti novým pravidlům

"To je absurdní. Už předtím jsme měli dost zákonů... o jejich dodržování se ale nikdo nestaral. To platí například pro oblast udržování čistoty," uvedl podle DPA v metropoli jednasedmdesátiletý Eduardo Gamero Mir. "Koneckonců někde musí ty děti slavit," řekla podle DPA dvaasedmdesátiletá Pilar při venčení svého pejska Pedra. Její rodina, jako řada dalších rodin na Mallorce, žije z turistického ruchu, a tak se jim nová pravidla nelíbí, protože znamenají odliv klientů.

Manuel Sánchez tak svým souhlasem s nařízením představuje menšinu mezi místními: "Je to zlé, co tu to množství turistů vyvádí. Jsou tu často rvačky mezi opilými, na podzim je tu všechno rozbité a poničené. Doma tohle určitě nedělají. Dobře, že ta nová pravidla vznikla," pochvaloval si podle DPA. I když také podniká v cestovním ruchu, tak se nedostatku rekreantů nebojí. Věří, že třeba přijedou lepší turisté.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.