13. prosince 2012 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Katedrála Notre Dame slaví 850 let. Zve na velkolepé koncerty

Oslavy 850. výročí založení katedrály Notre Dame v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy 850. výročí založení katedrály Notre Dame v Paříži. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Představitelé francouzské katolické církve a vlády zahájili oslavy 850. výročí založení pařížské katedrály Notre Dame, která je podle místních médií nejnavštěvovanější pamětihodností Francie. Oslavy potrvají do 24. listopadu příštího roku a váží se k předpokládanému položení základního kamene stavby v roce 1163.

Páteří oslav je série 25 velkolepých koncertů církevní hudby, z nichž první se uskuteční 18. prosince a nabídne nešpory od italského mistra Claudia Monteverdiho. Lidé při koncertech poprvé uslyší rekonstruované varhany v chrámu. Asi nejvíce hudebníků, více než 250, představí posluchačům v areálu katedrály 24. dubna příštího dílo Julesa Masseneta.

Nové zvony jako dárek

K hlavním projektům u příležitosti výročí patří výměna některých zvonů. Do depozitáře se odvezly čtyři zvony z roku 1856. Nyní se vyrábí osm nových zvonů, které budou představeny veřejnosti a posvěceny 2. února příštího roku. Poprvé zazní o téměř dva měsíce později 23. března. Katedrále se tak prý vrátí zvuk, který měla koncem 18. století a který podle historiků přispěl velkou měrou k její slávě.

Opravami prošlo také osvětlení katedrály. Připravují se výstavy, poutní cesta, různá kulturní představení, publikace a vědecké kongresy. Předběžný rozpočet na oslavy dosahuje 6,5 milionu eur (164 milionů korun). Celá částka pochází podle vedení objektu výhradně od dárců a sponzorů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz