10. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nové muzeum v Příchovicích mapuje život Járy Cimrmana

Český fiktivní génius Jára Cimrman se konečně dočkal svého muzea v kraji, který je úzce spjat s jeho životem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český fiktivní génius Jára Cimrman se konečně dočkal svého muzea v kraji, který je úzce spjat s jeho životem. | foto: ČTK

PŘÍCHOVICE Český fiktivní génius Jára Cimrman se konečně dočkal svého muzea v kraji, který je úzce spjat s jeho životem. Muzeum mu otevřeli v Příchovicích v Jizerských horách. Z areálu U Čápa, kde vzniklo, lze totiž dohlédnout až do Liptákova - jen je většinou v mlze.

Přímo nad muzeem roste rozhledna - Maják Járy Cimrmana. Kvůli pozdnímu nástupu jara se ji však nepodařilo dokončit včas. Proto bude celý areál pro veřejnost kompletně zpřístupněn až po dostavbě věže začátkem prázdnin, řekl ČTK spolumajitel areálu Aleš Voverka.

Na začátku byla myšlenka postavit moderní rozhlednu jako kontrast k těm historickým, které v oblasti Jizerských hor vyrostly na přelomu 19. a 20. století. "Chtěli jsme ale nabídnout návštěvníkům i něco navíc, a nechtěli jsme sem vnášet nic městského," vysvětlil Voverka. Rozhledna podle něj už byla připravená a věnována měla být právě Cimrmanovi, pak se objevila myšlenka spojit ji s muzeem.

"Už několik let jsme chtěli vybudovat muzeum, nebyl ale prostor ani peníze, a tak to celé zapadlo do sebe," poznamenala Kateřina Preusslerová z Mikroregionu Tanvaldsko, který na přípravě muzea spolupracoval.

Typická přírodní architektura

Stavba muzea a Majáku byla zahájena před dvěma lety podle projektu architekta Martina Rajniše a je skvělou ukázkou pro něj tak typické přírodní architektury. Budova je z poloviny vrostlá do svahu, obložená je v místě vytěženým kamenem a opticky navazuje na opěrné zídky, které jsou všude kolem. Ze základu vyrůstá samotná rozhledna z borového a bukového dřeva, ukotvená ocelovými táhly. Její originální konstrukce je velmi vzdušná a siluetou připomíná maják. Celý více než 27 metrů vysoký objekt dokonale zapadá do kopcovité krajiny Příchovic v blízkosti historického stavení U Čápa.

Přestože maják se včas dokončit nepodařilo, zbývá ještě třetina, muzeum bylo otevřeno za účasti souboru herců divadla Járy Cimrmana.
Budova je z poloviny vrostlá do svahu, obložená je v místě vytěženým kamenem a opticky navazuje na opěrné zídky, které jsou všude kolem.

Přestože maják se včas dokončit nepodařilo, zbývá ještě třetina, muzeum bylo otevřeno za účasti souboru herců divadla Járy Cimrmana. Je zde dokonce i jediná dochovaná podoba údajného Cimrmana. Busta byla ale prý poničena při napařování klobouků a tvář je tak tradičně zcela setřená. V muzeu jsou i četné údajné Cimrmanovy vynálezy, návštěvník ale může nahlédnout do kuchyně, školní třídy, dílny nebo poštovny z dob, kdy v nedalekém Liptákově Cimrman údajně žil.

"Je tu spousta exponátů, které muzeu věnovali místní," poznamenal Václav Kotek z Divadla Járy Cimrmana, který stál u zrodu muzea.

Jára Cimrman

  • Jára Cimrman je fiktivní postava univerzálního českého génia, vytvořená v 60.letech minulého století Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem.
  • Na motivy jeho údajného života a díla byla vytvořena podstatná část repertoáru Žižkovského divadla Járy Cimrmana, hry napsané jeho jménem a "vědecké" přednášky. Nejznámějšími autory her jsou Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!