16. srpna 2009 13:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Rackové na Zlínsku si lidé mohou vyzkoušet pivní lázeň

Pivní lázně v Rackové na Zlínsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivní lázně v Rackové na Zlínsku | foto: ČTK

RACKOVÁ Ponořit se do lahodného zlatavého pěnivého moku je snem snad každého pivaře a nejen jeho. Účinky piva znají i mnohé ženy, když jim v době nedostatku zlatavý mok nahrazoval například tradiční tužidla na vlasy.

České lázně i přes širokou nabídku služeb pivní koupel spíše nenabízejí. Jednu z mála možností zájemci mají nyní v Rackové na Zlínsku, kde pivní lázně nedávno vznikly.

Nabízí je však i některé hotely, zejména v Čechách.

"Napadlo mě to tak koncem minulého roku, když jsem zjistil, že to někde existuje. Zjistil jsem, že to nebude až tak složité to zde zavést," řekl spolumajitel netradičních lázní Ota Koryčánek.

Podle něj pivní koupel má blahodárné účinky na lidský organismus, léčí klouby, pročišťuje krevní oběh, uvolňuje svaly a prospívá pleti i vlasům.

Léčivé účinky nepotvrzeny

Lékaři, které ČTK oslovila, ale účinkům pivní koupele příliš nevěří.

Shodují se však na tom, že příjemně strávený čas, například i koupelí v pivu, člověka vždy povzbudí. "Nejsou žádné studie, které by potvrzovaly účinnost pivních lázní na léčbu kožních chorob," řekla například asistentka primáře kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Hana Tomková.

Do vířivé vany se kromě 20 litrů nefiltrovaného piva, jež v jednom půllitru obsahuje okolo 500 milionů kvasničních buněk, napouští i voda o teplotě přibližně 35 stupňů Celsia. Přidává se drcený chmel, který působí jako peeling, odstraňující z pokožky zbytky odumřelých kožních buněk.

"Zákazníkům doporučujeme vypít třetinku až půl litru během koupele. Léčí zevnitř," doplnil Koryčánek. Po koupeli se lidé nesprchují, ale zabalí se do prostěradla a relaxují ve zvláštním pokoji.

Pivní lázně v Rackové na Zlínsku nejsou jedinými v tuzemsku, oblibu si získávají především v Čechách. První pravé pivní lázně byly otevřeny na jaře roku 2006 v Chodové Plané na Tachovsku v areálu místního rodinného pivovaru Chodovar.

Nyní je nabízí také například hotel Bahenec v Písku u Jablunkova a hotel Stein u Františkových lázní.

Lázně jsou vhodné pro každého, nicméně lidé trpící vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, křečovými žilami by se měli o jejich o vhodnosti poradit se svým lékařem.

Pivní koupele se nedoporučují osobám po operacích srdce, těhotným ženám od tří měsíců a dětem do 12 let. Výjimkou v tomto směru jsou pivní lázně v hotelu Bahenec, které jsou jedinou procedurou, jež mohou vyzkoušet i děti.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...