Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V řekách v Česku je málo vody, vodáci projedou jen dolními toky

Jezy mohou být i nebezpečné, varuje Vojtěch Jančar z Českého kanoistického... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezy mohou být i nebezpečné, varuje Vojtěch Jančar z Českého kanoistického... | foto: František Panec, MAFRA

PRAHA V řekách v Česku je navzdory chladnějšímu počasí málo vody. „Pro vodáky jsou tak splavné jen některé úseky, a to hlavně na dolních tocích řek,“ sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Řeky se dostaly na letní úroveň opět dříve než bývá zvykem,“ uvedl Jančar. „Nezbývá, než se spolehnout na možnosti vypouštění vody z přehrad, jak by tomu mělo být o víkendu na Bystřičce. A protože v Beskydech přece jen spadlo více deště než například na západě Čech a jihu Moravy, tak se akce zřejmě uskuteční,“ doplnil.

I přes nízké stavy jsou některé řeky aspoň částečně sjízdné. „Vltava je splavná jen od Pěkné, horní tok s registrací je zatím na hraně. Pod Vyšším Brodem je sice průtok minimální, ale dostatečný pro kýl kanoe,“ uvedl Jančar. Otava je podle něj splavná pod Sušicí a Lužnice pod Suchdolem.

02. 05. 15 - Relax/Zajímavosti:Polsko a Bělorusko otevřely hraniční přechod pro vodáky

Vodáci - ilustrační foto.

Ohře se drží několik centimetrů nad minimem. Berounka je rovněž spíše na letním stavu, ale stačí to pro splutí celého toku. „Hůře je na tom již Sázava, kde pod Krhanicem narazíme mimo jiné i díky malým vodním elektrárnám na suché koryto pod jezy. Vyplatí se tak skončit plavbu od Ledče již v Týnci nad Sázavou. Labe je splavné až pod přehradou Les Království a Jizera až pod Malou Skálou,“ doplnil Jančar.

V Čechách se mohou lidé vydat místy na menší řeky, třeba Radbuzu, Úhlavu či Bílinu, kde si ale musí dát pozor na nové jezy na dolním toku. Ploučnice je splavná pouze na středním toku, Tichá a Divoká Orlice jen na dolních tocích.

Také na Jihlavu či Svratku se mohou vodáci vydat pouze na dolní toky a Dyje je sjízdná jen od Znojma. Bečva je splavná od soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy, Odra od středního toku pod Suchdolem nad Odrou a Morava od soutoku s Desnou pod Šumperkem. „Menší severomoravské toky pak můžeme splouvat v okolí Ostravy,“ uvedl Jančar.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz