Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi našli v Drážďanech adventní ráj. V 'hlavním městě Vánoc’ jsou jako doma

Ne nadarmo přezdívají místní největšímu saskému městu Weihnachtshauptstadt,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ne nadarmo přezdívají místní největšímu saskému městu Weihnachtshauptstadt,... | foto: Lidovky.cz

DRÁŽĎANY Třpytivá výzdoba, sváteční melodie a vůně svařeného vína. Drážďanské vánoční trhy nabízejí romantiku i­ labužnický ráj. Ne nadarmo se největšímu saskému městu říká Weihnachtshauptstadt neboli hlavní město Vánoc. A ­čeština je v drážďanských ulicích slyšet stále častěji.

Pravděpodobně žádné zahraniční trhy nejsou mezi Čechy tak populární. Vánoční trhy v Drážďanech jich ročně navštíví desítky tisíc. Poetická atmosféra, romantické procházky podél řeky či staletá architektura. To vše v jedné metropoli vzdálené pouhých 40 kilometrů od českých hranic, která je navíc po dnešním dlouho očekávaném otevření posledního úseku dálnice D8 ještě dosažitelnější. Proto se je tak rozhodl navštívit i server Lidovky.cz.

Autem, vlakem i autobusem

Trhy začínají zpravidla koncem listopadu v týdnu před první adventní nedělí. Do půlmilionového německého města se nyní dostanete autem z centra Prahy za hodinu a tři čtvrtě. Pohodlně se tam dopravíte ale i vlakem či autobusem, cesta trvá něco málo přes dvě hodiny, navíc odpadají starosti s parkováním.

V blízkosti trhů se sice nacházejí veřejná parkoviště a parkovací domy, které jsou podél silnice velmi dobře značené, mnohdy však bývají obsazené. Parkovné se pohybuje kolem dvou eur za hodinu, a když už se vám poštěstí volné místo najít, rozhodně stojí za to jej zaplatit. „Pokuty za nezaplacené parkování začínají na 15­eurech,“ varuje jeden z řidičů s ­tím, že německá policie bývá ostražitá.

Samotné drážďanské trhy jsou velmi různorodé a zasahují do několika městských částí. Dohromady se rozprostírají na 12 místech. Tím hlavním je takzvaný Striezelmarkt, jeden z nejstarších adventních trhů v Německu, zasazený v­ srdci historického centra. Na náměstí Altmarkt se poprvé konal již v roce 1434.

Striezel, adventní pečivo a­ předchůdce tradiční drážďanské vánoční štoly, v němčině takzvané Dresdner Christstollen, propůjčilo trhu své jméno již ve středověku. Od té doby zde lze pořídit i­ další originality, například dřevěné krušnohorské ozdoby, ochranovské hvězdy, lužické modrotisky či krajky z Plavna.

Češi se shodují, že trhy v Drážďanech jsou klidnější.
Samotné drážďanské trhy jsou velmi různorodé a zasahují do několika městských...

Náměstí dominuje 23,5 metru vysoký smrk ztepilý, který mimo jiné zdobí téměř tříkilometrový řetěz s 16 200 LED diodami. Společně s krušnohorskou stupňovou pyramidou tvoří nejoblíbenější místní fotografovaný objekt.

Na Čechy tu ve čtvrtek v podvečer příliš nenarazíte, hemží se to tu jimi hlavně o víkendu. „Teď jich tu moc není, v sobotu a v neděli je tu ale čeština slyšet často,“ popisuje Hilke, která na Striezelmarkt provozuje stánek se sladkým pečivem. Nejčastěji u ní zákazníci z Česka nakupují právě zmiňovanou vánoční štolu. Její cena se pohybuje kolem 20 eur. Hojně poptávaný je také pravý pulsnický perník.

Tradiční kiosky s lokálními řemeslnými výrobky a občerstvením se koncentrují i v dalších městských lokalitách. Mezi ně se řadí náměstí Neumarkt před barokním kostelem Frauenkirche (sv. Panny Marie) či ulice Pragestrasse a Hauptstrasse.

Uličky, které jednotlivá náměstí a prostranství se stánky propojují, jsou protkané pouličními muzikanty a umělci. Ti vás každým představením příjemně naladí a­ utvrdí v tom, že Vánoce jsou především svátkem radosti a klidu.

Cizinci vítáni

„Jezdíme sem každý rok, hlavně kvůli atmosféře,“ vypráví postarší pár z Litoměřic, který do Drážďan jezdí pravidelně již deset let. Drážďanské trhy jim připadají klidnější než ty v Praze na Staroměstském náměstí.

S tím souhlasí i skupinka mladých lidí z Ústecka. „Máme to tu raději než v Praze. Je to blíž a ­jsou tu větší možnosti,“ říkají. Návštěvu saského města spojili s ­předvánočními nákupy. Nyní si v mrazivém počasí vychutnávají ochucená svařená vína, která zde stánkaři nabízejí.

Malinovou, jablečnou nebo perníkovou variaci oblíbeného „svařáku“ mají téměř všude. Nejlevnější vyjde na dvě eura, pakliže ale chcete mít jistotu, že si jej vypijete s ­chutí, je lepší si ještě euro připlatit. Další tři eura zaplatíte jako vratnou kauci za keramický či skleněný hrneček. Ten si můžete buď nechat, nebo jej odevzdat zpět a záloha vám bude vrácena.

Žebříčku popularity mezi jídly vládne bratwurst. Německá pečená klobása, kterou místní nabízejí i v půlmetrové délce. Dostane se vám pečených kaštanů nebo zeleniny upravené na několik způsobů. Oblíbená je i obložená česneková bageta, zdánlivě připomínající „českou“ topinku.

Drážďany věrnost návštěvníků z České republiky reflektují. Bohatý vánoční program každoročně prezentují v tištěné brožuře, která vychází v pěti jazycích, mimo jiné i v češtině. K dostání je zdarma přímo na Striezelmarktu i­ v ­obou městských turistických informačních centrech, jak na hlavním nádraží, tak v nákupní pasáži QF u Frauenkirche.

O trzích, které v Drážďanech probíhají do 23. prosince, si můžete v přečíst v češtině rovněž na oficiálním webu saského města.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...