25. dubna 2013 11:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V syrském Aleppu se při bojích zřítil památný minaret

V syrském Aleppu spadl vzácný minaret (vlevo archivní snímek z roku 1973). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V syrském Aleppu spadl vzácný minaret (vlevo archivní snímek z roku 1973). | foto: ČTK

DAMAŠEK Při bojích v syrském městě Aleppo se ve středu zřítil minaret největší a jedné z nejstarších mešit. Historická část města je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ze zničení minaretu Umajjovské mešity se podle agentury AFP viní vzájemně armáda i opozice.

V okolí Umajjovské mešity se bojuje několik měsíců. "Směrem k minaretu střílely posádky tanků tak dlouho, dokud se nezřítil," tvrdí povstalci na videu, které ve středu umístili na internet. Státní televize naopak hlásila, že nálože u minaretu odpálili bojovníci z fronty An-Nusra. Vše prý nafilmovali, aby mohli vinit armádu.

Spadl minaret sám?

Mluvčí syrské exilové opozice nevyloučil, že stavba mohla spadnout sama o sobě vlivem poškození, které utrpěla v minulých měsících. Mešita byla postavena v 8. století, její nynější podoba pochází z přestavby ve 13. století, minaret byl postaven v 11. století.

Povstalci do mešity vstoupili v únoru a armáda se z ní stáhla. V budově se uchovávaly tři vlasy a část zubu údajně z těla proroka Mohameda. Právě kvůli nim bylo místo hojně navštěvováno. Dle AFP byly tyto relikvie za bojů ukradeny.

Syrský konflikt trvá více než dva roky. Stál životy 70.000 lidí a na mnoha místech se nevyhýbá ani cenným historickým památkám. V rukou povstalců jsou velké části území na severu Sýrie i polovina města Aleppo, které je největší v zemi. Asadovy jednotky stále drží Damašek a očekávalo se, že budou urputně bojovat o Latákíju.

Lidovky.cz, ČTK

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz