25. dubna 2013 11:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V syrském Aleppu se při bojích zřítil památný minaret

V syrském Aleppu spadl vzácný minaret (vlevo archivní snímek z roku 1973). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V syrském Aleppu spadl vzácný minaret (vlevo archivní snímek z roku 1973). | foto: ČTK

DAMAŠEK Při bojích v syrském městě Aleppo se ve středu zřítil minaret největší a jedné z nejstarších mešit. Historická část města je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ze zničení minaretu Umajjovské mešity se podle agentury AFP viní vzájemně armáda i opozice.

V okolí Umajjovské mešity se bojuje několik měsíců. "Směrem k minaretu střílely posádky tanků tak dlouho, dokud se nezřítil," tvrdí povstalci na videu, které ve středu umístili na internet. Státní televize naopak hlásila, že nálože u minaretu odpálili bojovníci z fronty An-Nusra. Vše prý nafilmovali, aby mohli vinit armádu.

Spadl minaret sám?

Mluvčí syrské exilové opozice nevyloučil, že stavba mohla spadnout sama o sobě vlivem poškození, které utrpěla v minulých měsících. Mešita byla postavena v 8. století, její nynější podoba pochází z přestavby ve 13. století, minaret byl postaven v 11. století.

Povstalci do mešity vstoupili v únoru a armáda se z ní stáhla. V budově se uchovávaly tři vlasy a část zubu údajně z těla proroka Mohameda. Právě kvůli nim bylo místo hojně navštěvováno. Dle AFP byly tyto relikvie za bojů ukradeny.

Syrský konflikt trvá více než dva roky. Stál životy 70.000 lidí a na mnoha místech se nevyhýbá ani cenným historickým památkám. V rukou povstalců jsou velké části území na severu Sýrie i polovina města Aleppo, které je největší v zemi. Asadovy jednotky stále drží Damašek a očekávalo se, že budou urputně bojovat o Latákíju.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz