Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V syrském Aleppu se při bojích zřítil památný minaret

V syrském Aleppu spadl vzácný minaret (vlevo archivní snímek z roku 1973). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V syrském Aleppu spadl vzácný minaret (vlevo archivní snímek z roku 1973). | foto: ČTK

DAMAŠEK Při bojích v syrském městě Aleppo se ve středu zřítil minaret největší a jedné z nejstarších mešit. Historická část města je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ze zničení minaretu Umajjovské mešity se podle agentury AFP viní vzájemně armáda i opozice.

V okolí Umajjovské mešity se bojuje několik měsíců. "Směrem k minaretu střílely posádky tanků tak dlouho, dokud se nezřítil," tvrdí povstalci na videu, které ve středu umístili na internet. Státní televize naopak hlásila, že nálože u minaretu odpálili bojovníci z fronty An-Nusra. Vše prý nafilmovali, aby mohli vinit armádu.

Spadl minaret sám?

Mluvčí syrské exilové opozice nevyloučil, že stavba mohla spadnout sama o sobě vlivem poškození, které utrpěla v minulých měsících. Mešita byla postavena v 8. století, její nynější podoba pochází z přestavby ve 13. století, minaret byl postaven v 11. století.

Povstalci do mešity vstoupili v únoru a armáda se z ní stáhla. V budově se uchovávaly tři vlasy a část zubu údajně z těla proroka Mohameda. Právě kvůli nim bylo místo hojně navštěvováno. Dle AFP byly tyto relikvie za bojů ukradeny.

Syrský konflikt trvá více než dva roky. Stál životy 70.000 lidí a na mnoha místech se nevyhýbá ani cenným historickým památkám. V rukou povstalců jsou velké části území na severu Sýrie i polovina města Aleppo, které je největší v zemi. Asadovy jednotky stále drží Damašek a očekávalo se, že budou urputně bojovat o Latákíju.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?