2. prosince 2008 11:32 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Thajsku zatím uvízlo 85 Čechů

Thajsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajsko | foto: AFP

PRAHA Čeští turisté, kteří proti své vůli uvízli v Thajsku, jsou podle českého velvyslance Ivana Hoťka v naprostém pořádku.

Podle informací české ambasády v Bangkoku je v Thajsku 374 Čechů, 85 z nich už svůj pobyt kvůli blokádě letiště prodloužilo. „Znamená to, že zde máme velký počet lidí. Pokud bychom čekali ještě týden, tak máme propočteno, že zde budeme mít dalších 145 osob, kteří měli odletět,“ tvrdí Hoťka. Lidem, kteří uvízli na jižních ostrovech Thajska, například na Pchúketu, česká ambasáda doporučuje, aby využili nabídky leteckého mostu do sousedních států. „Turisté, kteří jsou na ostrovech, to mají stejně daleko nebo i blíže do Kuala Lumpuru než do Bangkoku,“ soudí Hoťka.

Dnes ráno z Bangkoku do Prahy přiletí i osm „šťastných“ českých turistů, kteří nedobrovolně uvízli na thajském tropickém ostrově Samui. „Museli na ostrově zůstat o tři dny navíc. Prodloužili jsme jim ubytování a v Bangkoku byli ubytováni na naše náklady také v hotelu. Rozhodně netrpěli nouzí,“ řekla Pavlína Pešová z cestovní kanceláře Firo-tour. Ode dneška se podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur očekávají pravidelné odlety podle letových řádů.

Neplánované, ale příjemné prodloužení dovolené
Čeští turisté si většinou z nedobrovolně prodloužené dovolené nic nedělají. „Nemají žádný problém. Někteří z nich si prodlužují pobyt v letoviscích, a dokud jim nesdělíme, že se situace mění k lepšímu, do Bangkoku odmítají přijet,“ řekl LN Hoťka. „Ti lidé jsou normálně v hotelích u bazénů a čekají na odlet do Prahy. Prostě si neplánovaně prodloužili dovolenou. Na ostrovech je naprostý klid. Jediný problém je při dopravě z ostrovů,“ potvrzuje šéf cestovní kanceláře Firo-tour Roman Fisek. „My se máme fajn. Je tady absolutní pohoda. Včera jsme byli na Phuketu a dnes přejíždíme na ostrov Phi Phi. Odjíždíme až dvanáctého prosince, tak doufám, že do té doby bude vše vyřešeno,“ řekla včera LN delegátka Eso travel Milada Šebestová.

Uvízlí klienti cestovek mají i další výhodu. „My jako cestovní kanceláře si uvědomujeme odpovědnost za naše klienty, a proto jednáme s vedením leteckých společností. Nám prostě zařídí to, že máme prioritu při odbavování na rozdíl od individuálních turistů,“ řekl Tomáš Cikán, majitel cestovní kanceláře Eso travel.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO PROJEKTANT - SLABOPROUD

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč