Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Tunisu si užijte ruch na tržištích

Tunis je město tisíce chutí a vůní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis je město tisíce chutí a vůní. | foto: Foto Profimedia

Tunis je město tisíce chutí a vůní. Každý si může vybrat tu, která mu vyhovuje nejvíc. „Pro mě Tunis znamená rodinu, dlouhé pískové pláže a antické památky,“ říká Leila Goulliová, ředitelka marketingu přímého prodeje Poštovní spořitelny, která se v Tunisu narodila.

1 Kde to nejvíc žije
Mnoho mých známých se diví, když řeknu, že se ráda procházím po bulváru Habiba Bourguiby (prvního tuniského prezidenta), protože auta se tu nehnou, troubí jedno na druhé, lidé se kvůli tomu překřikují a vůbec je to tu jako v úle. Ale já jim říkám: "Tohle je pravý Tunis! Tady to žije." Tunisané jsou lidé plní života a právě tady se o tom může každý přesvědčit.

2 Do muzea za klidem
Když už budete mít všeho toho ruchu dost, zajděte do muzea Bardó. Přes den je tu plno, ale v podvečer jsou chodby skoro opuštěné, takže si můžete vše v klidu prohlédnout a vstřebat ducha starých antických časů. Místní hlídači jsou velmi sdílní, a pokud budete mít štěstí, dozvíte se nejen zajímavé historické příběhy, které odposlouchali od průvodců, ale také jejich vtipné zážitky s návštěvníky.

3 Na tržišti smlouvejte
Každý druh zboží má v Tunisu své speciální tržiště. Souk El-Attarine je zaměřené na parfémy a koření, Souk de la Laine na stříbrné šperky, Souk des Étoffes zase na oblečení. Já nejraději chodím nakupovat do obchodu Mains des Femmes (Habib Bourguiba 47, 1. patro). Prodávají se tu tradiční výrobky zhotovené tuniskými ženami. Mají tu opravdu překrásné věci. nákupech všem doporučuji nebát se smlouvat o cenu – ať už kupujete Ceny jsou vždy hodně přehnané a obchodník by byl vlastně zklamaný, s vámi nemohl o konečnou částku pohádat. Takže se neděste, když začne naříkat a lomit rukama, že ho chcete zruinovat. A ještě jedno doporučení: Ačkoliv Tunis je bezpečné město, samotným ženám bych ho moc nedoporučovala. Sexuální narážky Tunisanů mohou být velmi nepříjemné. Do ulic je lepší vyrazit v doprovodu muže a v decentním oblečení, které toho příliš neodhaluje.

4 Tuniský Montmartre
Předměstská čtvrť Sidi Bou Said by se s trochou nadsázky dala označit za Montmartre Tunisu. Na ulicích zde vystavují svá díla stovky výtvarníků, na malých tržištích koupit vynikající baklavu (dezert z listového těsta a oříšků) nebo tuniský čaj. Je velmi sladký, ozvláštněný mátou a piniovými oříšky. V Sidi Bou Said nezapomeňte zajít do kavárny Café des Nattes a ochutnat něco z tradiční tuniské kuchyně, která je lehká a chutná. Jako předkrm doporučuji brick - smažené taštičky plněné vejcem a tuňákem. Pak můžete vyzkoušet například jehněčí kuskus a vše dochutit tradiční harrissou, což je pálivá pasta vyrobená z čili papriček.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...