30. července 2008 14:33 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V zahraničí v létě zemřelo už 56 Čechů

PRAHA Letní dovolené v zahraničí se staly osudné již pro 56 českých občanů, hlavní turistická sezona se tak pro Čechy vyvíjí tragičtěji než loni. Minulý rok české ministerstvo zahraničí evidovalo 52 úmrtí v půlce srpna a 100 za celou hlavní turistickou sezonu. Nejvíc lidí, 13, zahynulo v Chorvatsku, které je nejoblíbenější turistickou destinací Čechů.

Následuje Slovensko s deseti případy, Německo a Itálie (po čtyřech) a další, vesměs evropské země.

Ministerstvo zahraničí poskytlo údaje v rozmezí od 15. června do 28. července. Uvedlo, že úmrtí patří k nejčastějším případům, kterými se zabývají čeští konzulové. Česká diplomacie každoročně upozorňuje na to, aby turisté nepřepínali své síly u moře, na horách i při řízení auta.

V tomto měsíci přišel o život například český třiatřicetiletý horolezec při výstupu na Matterhorn na jihu Švýcarska. Byl nalezen mrtvý ve žlebu ve výšce 3250 metrů. Dva Češi zemřeli při dopravní nehodě na jihozápadě Maďarska a jedna Češka nepřežila kolizi autobusu na východě Slovenska.

Konzulové dále řeší především zranění, nemoci a s tím spojené potíže. V letošní letní sezóně ministerstvo dosud eviduje 46 hospitalizací českých občanů. Diplomaté také evidují čtyři pohřešované Čechy. Například už v červnu se ztratili dva Češi v Chorvatsku.

Pracovníci velvyslanectví a konzulátů asistují Čechům v nouzi v případě, že se na ně postižení obrátí. Konzulové tak nevědí o všech trablech, které Čechy na cestách potkávají. Nejvíce konzulárních případů mají podle ministerstva zastupitelské úřady v Chorvatsku, na Slovensku, v Bulharsku, Francii, Německu, Rakousku a Itálii. Konzulové pomáhají mimo jiné s obstaráváním náhradních cestovních dokladů za ztracené. Mohou také poskytnout pomoc v případě zadržení policií nebo při problémech zajistí peníze.


Přehled zemí, v nichž v letní sezóně umírali Češi
Země  zemřelí 
Chorvatsko 13       
Slovensko       10
Německo, Itálie  4
Maďarsko, Rumunsko   3
Rakousko, Švýcarsko   2

Indie, Turecko, Kanada, Mexico, Británie, Irsko, Bulharsko, Polsko, Ukrajina, Vietnam, Belgie, Tunis, Egypt, Maroko, Francie

 1
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz