Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Válka s FARC po 52 letech skončila. Bezpečnost Kolumbie je lepší než kdykoliv dříve

Karibské pobřeží, Kolumbie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karibské pobřeží, Kolumbie | foto: Honza Brotánek, HedvabnaStezka.cz

Po Kolumbii cestuje rok od roku více zahraničních turistů. Už zdaleka nejde jen o mladé batůžkáře a dobrodruhy, kteří hledají dobrodržství v této krásné zemi. Kolumbii navštěvují i klienti zaoceánských výletních lodí, rodiny s dětmi nebo Evropané středního věku, kteří vyžadují vyšší komfort.

Jenomže jak to je s bezpečností? Je vůbec rozumné do země, ve které působil Pablo Escobar a kterou má řada lidí spojenou s drogami, cestovat?

Ještě před 15 lety probíhala v Kolumbii občanská válka. Na silnicích hlídkovali v lepším případě vojáci, v horším případě partyzáni. Cestování po zemi nebylo bezpečné, docházelo k řadě ozbrojených útoků, přepadávání autobusů nebo únosů bohatých. V poslední době se bezpečnostní situace v Kolumbii obrovsky zlepšila. S největší “guerillou” FARC bylo podepsáno příměří a guerilla odzbrojena.

Kolumbijci si nové poměry ve své zemi doslova užívají. To poznáte o prodloužených víkendech nebo o prázdninách, kdy populární turistické cíle zaplaví obrovské davy kolumbijských turistů. V takových chvílích si mezi davy spokojených kolumbijských rodin uvědomíte, že všechny ty obavy, které jste z cesty do Kolumbie měly, byly přeci jen trochu přehnané.

Jak je to v Kolumbii s bezpečností?

Na běžného turistu číhají v Kolumbii podobná rizika jako v okolních jihoamerických zemích.

Co se týká kriminality, rizikovější jsou samozřejmě velká města, naopak venkov je vesměs klidný. Ve městech je potřeba dodržovat “jihoamerická pravidla”. Není rozumné nosit u sebe cennosti, ani se toulat po setmění po prázdných ulicích. Naopak v mnohých částech měst potkáte na ulicích spoustu místních i s malými dětmi ještě v devět hodin večer.

Pokud se v Kolumbii vydáváte do neznámých míst, ověřte vždy u místních aktuální bezpečnostní situaci. Stále existují oblasti, kde není klidná situace - většinou to souvisí s nelegální těžbou nebo výrobou a pašováním drog. O turisty se kriminální organizace nezajímají, k únosům turistů prakticky nedochází, ale připlést se do konfliktní zóny může být nebezpečné. Dobrou zprávou je to, že takové oblasti jsou mimo běžně navštěvované turistické trasy.

Největší reálné nebezpečí při cestování po Kolumbii je tak patrně riziko dopravní nehody. Řidiči v celé Jižní Americe se na silnicích chovají nesrovnatelně hůře než v Evropě. Riziko se dá snížit výběrem dobré autobusové společnosti, ale i tak budete trnout při předjíždění kamiónů v nepřehledných zatáčkách, kde není vidět více než pár metrů dopředu a řidič spoléhá jen na signály od ostatních řidičů.

Kolumbie je jednou z nejrozmanitějších zemí na světě. Když k tomu přidáte její mimořádně veselé a přátelské obyvatele, je dost pravděpodobné, že se v Jižní Americe rodí další velká turistická destinace. Je jen pár zemí na světě, kde najdete tak krásnou a rozmanitou přírodu. Posuďte sami!

Dva oceány

Kolumbii omývají hned dva oceány: Karibik a Tichý oceán - Pacifik. Jejich pobřeží má délku přes 3000 kilometrů! Zatímco části karibského pobřeží už turisté objevili, ještě krásnější pobřeží pacifické navštěvuje zatím málokdo.

Pokud byste do Jižní Ameriky mířili za mořem, tak vězte, že ke Kolumbii patří také karibské ostrovy San Andrés (oficiálně v češtině Souostroví Svatý Ondřej, Providencia a Svatá Kateřina), které žijí převážně z turistického ruchu. Zajímavostí je to, že na ostrovech se hovoří kreolskou angličtinou.

Na jinak poměrně zeleném pobřeží Karibiku na nejsevernějším místě Jižní Ameriky najdete dokonce i poušť, ve které ve velmi skromných podmínkách žijí indiáni Wayuú.

Amazonie a pralesy

Kolumbii patří i pár desítek kilometrů toku Amazonky a hlavě obrovská plocha amazonského pralesa. Ten je jen na území Kolumbie asi pětkrát větší, než rozloha České republiky! Právě zde, v řídce obydlené džungli, žije v různých stupních kontaktu s okolním světem řada indiánských kmenů. Kromě španělštiny se v Kolumbii hovoří ještě 67 lokálními jazyky! K dosud jedinému turistickému cíli v Amazonii, Leticii, se zatím nesměle přidává i řada dalších mimořádně zajímavých destinací.

Další pralesy jsou u pobřeží Tichého oceánu v oblasti Chocó. Celý tento region je osídlený afrokolumbijci - potomky otroků dovezených z Afriky, podle mnohých vůbec nejmilejšími lidmi v celé Kolumbii. Je to také oblast s jedním z největších srážkových úhrnů na celém světě. Ročně zde spadne neuvěřitelných až 12.000 milimetrů srážek (v Praze asi 500).

Stepi - los llanos

Další velký kus území Kolumbie, o velikosti dvou Českých republik, tvoří periodicky zaplavované stepní nížiny - “los llanos”. Právě odtud pochází steaky, které se směle mohou srovnávat s těmi argentinskými. Pro Kolumbii je oblast “llanos” strategická i velkou těžbou zemního plynu. Méně zasažené části “llanos” nabízejí turistům jedno z nejlepších pozorování divokých zvířat v Jižní Americe.

Andy

Celou Kolumbií procházejí ve dvou hřebenech Andy. Nejvyšší vrcholky jsou i přes svoji polohu nedaleko od rovníku trvale zaledněny a dosahují výšky 5000 metrů nad mořem. Na svazích And najdeme vzácné mlžné pralesy plné vegetace a zvířat včetně ptactva. Ptáků je v Kolumbii přes 1800 druhů, více než v jakékoliv jiné zemi na světě. Pralesy často střídá oku lahodící zemědělská krajina, kterou proslavily například krásné kávové plantáže. Mezi hřebeny And tečou dvě nejznámější řeky Cauca a Magdalena.

Bažiny - cienágas

Čtenáři kolumbjského držitele Nobelovi ceny za literaturu, Gabriela García Marquéze, ve výčtu kolumbijských regionů zajisté postrádají oblast “cienágas”, ve které se odehrává většina jeho děl. Jde o ohromné bažiny poblíž karibského pobřeží, kde k běžnému vybavení patří šátek na odhánění komárů a kde obrovské vedro pomíjí jen na pár hodin před rozedněním. Milovníci kulturních památek tady najdou historické městečko Mompox, zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Města a veničky

Většina turistů míří do Kolumbie za přírodními památkami, ale v Kolumbii je i několik krásných měst. Centru Cartageny právem přitahuje i zámožné pasažéry zámořských výletních lodí. Krásná centra mají i další města, například Bogotá a Popayán.

Kdo se chce vyhnout ruchu velkých měst, určitě brzy objeví krásu kolumbijského venkova. Typických vesniček je v Kolumbii nespočet. Najdete v nich krásné domy a náměstí, kde se odehrává veškerý společenský život. Uklidňující zprávou je to, že zatím jen menší část z nich objevili turisté, ostatní si dosud žijí svým poklidným životem.

Závěrem snad jen jednu radu. Chcete-li poznat Kolumbii v její autenticitě, potom čím dříve do Kolumbie pojedete, tím lépe. Kolumbie a její turistická místa se totiž mění i pod vlivem stále většího počtu zahraničních návštěvníků doslova před očima. A pozor, cestování do Jižní Ameriky a Kolumbie je návykové - oficiální slogan země právem zní: “Jediné nebezpečí je to, že tady budete chtít zůstat.”

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...