Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vánoční Štrasburk: europoslanci neslaví

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Profimedia

ŠTRASBURK Reklamní slogan "Štrasburk - hlavní město Vánoc" láká do tohoto francouzského města tisíce svátečních turistů, kteří přijíždějí obdivovat velkolepou výzdobu a hlavně místní tradiční trhy, do sídla Evropského parlamentu ale vánoční atmosféra příliš nedoléhá.

Vánoční Štrasburk končí u bran parlamentní budovy: zatímco město je plné osvětlených stromů, dekorací a shonu, v poslaneckém sídle u řeky Ill běží všechno v normálních kolejích. Stovky zastupitelů, úředníků a novinářů se jako obvykle míjejí na nekonečných chodbách, vánoční výzdoba je více než střídmá a nadcházející svátky se připomínají jen zřídkakdy.

DOPORUČUJEME:

Občas poslanci při diskusi tupí hrany sporu odkazem na předvánoční smířlivost a v jídelně se nabízí třeba vánoční klobása, jež je oblíbená ve Švédsku, nebo citrusová polévka s anýzem a badyánem. A v budově hoří takzvané betlémské světlo, tedy plamen, který každý rok v prosinci putuje z Betléma do Evropy a tady se pak šíří, hlavně díky skautům a křesťanským organizacím.

Evropský parlament


Jediný, kdo se snaží Vánoce v evropské instituci v předstihu důsledně oslavit jsou Poláci. Předsednictví uspořádalo galavečeři, kde si šéf parlamentu Jerzy Buzek s polským premiérem Donaldem Tuskem podle zvyku dělili tenké vánoční oplatky. Průsvitné oplatky podobné hostiím se rozdávaly spolu s perníčky i v parlamentních kuloárech, s přáním duchovních svátků.

Komise zřejmě Boží hod neuznává

Jinak to vypadá, jako by se unie k Vánocům stavěla s jasně patrnou obezřetností. Vrcholu v tomto ohledu dosáhla loni, kdy se rozvířila debata kolem oficiálních diářů Evropské komise. Ta nechala pro evropské školáky vytisknout přes 300.000 zápisníků, v nichž Vánoce úplně vynechala z kalendáře. Zatímco židovské, muslimské a dokonce i čínské svátky v diáři označené byly, u data 25. prosince, kdy miliony křesťanů po celém světě slaví Boží hod, zůstala jen prázdná kolonka. Zástupci křesťanských organizací se ozvali a komisi vzkázali, že pokud nevnímá Vánoce jako svátek, měli by všichni její zaměstnanci strávit konec roku v kancelářích prací.

Štrasburk

Štrasburk

Kauza, která mohla snadno vzniknout jen v důsledku opominutí, nakonec vypadala jako záměr i díky rozesílaným novoročenkám. I v nich se totiž úřad obloukem vyhnul slovu Vánoce a popřál adresátům "hezké prázdniny". Mluvčí pak spor vyřešil prohlášením, že s ohledem na politickou korektnost už komise v oficiálních kalendářích a diářích nadále nebude označovat žádné svátky, tedy ani křesťanské.

Ačkoli letos se evropské instituce jakýmkoli vánočním kontroverzím vyhýbají, působí štrasburská parlamentní budova jako výmluvná metafora.

Nejstarší vánoční trhy v Evropě

Unijní úředníci prostě v práci Vánoce neslaví. Alespoň tak to působí v kontrastu s obyčejnými Štrasburčany: ti každé odpoledne v tisících míří na některý z více než desítky vánočních trhů v centru, hlasují v soutěži, kde se obchody a restaurace snaží zaujmout co nejlepší výzdobou, a popíjejí svařené víno pod třicetimetrovou svítící jedlí na náměstí Kléber, letos nejvyšší ve Francii.

Štrasburské vánoční trhy jsou jedny z nejstarších v Evropě, jejich tradice sahá až do roku 1570 a pojí se k nim spousty barvitých zvyků, jejichž význam už je dnes pro mnohé nepochopitelný. Poslanci a zaměstnanci parlamentu se naproti tomu chovají navýsost pragmaticky: nač také plýtvat penězi za výzdobu místa, kde se naplno pracuje jen pár dní v měsíci?

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...