Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
17. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vánoční trhy lákají do Česka i zahraničí stovky tisíc turistů

Vánoční trhy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, MAFRA

Na vánoční trhy cestují stovky tisíc lidí. Češi míří za sváteční atmosférou nejen do hlavního města Prahy či do Brna, ale také do zahraničí. Objednávají si totiž zájezdy do Vídně či Norimberku. Organizátoři se shodují, že adventní období je z hlediska cestovního ruchu příznivé.

Například do Prahy podle Pražské informační služby přivedou Vánoce a novoroční oslavy každoročně kolem 480 tisíc turistů. V Brně projde náměstím Svobody zhruba 20 tisíc lidí každý den. Desítky stánků s vánočními ozdobami, svařeným vínem a perníčky vytvoří v Praze či Brně adventní atmosféru.

Kuchařská show a koncerty

Právě v listopadu a prosinci očekávají města zvýšený příjezd nejen Čechů, ale také cizinců. Podle Pražské informační služby minulý rok přenocovalo v Praze téměř 465 000 lidí, z nichž 84,3 % byli hosté ze zahraničí. Nejčastěji přitom do Prahy jezdí za vánoční atmosférou Rusové, Němci, Britové či například Italové a Francouzi. Češi se naopak do hlavního města vydávají spíše na jednodenní výlet.

Vánoční trhy

„Množství Čechů ubytovaných v pražských hotelích v prosinci zřejmě meziročně poklesne, ale o to více jich přijede jen na jeden den. Odhadujeme, že se takto do Prahy vydá dalších 40 tisíc domácích návštěvníků. Tím se blížíme rekordní prosincové návštěvnosti přesahující půl milionu turistů,“ uvádí Nora Dolanská, ředitelka Pražské informační služby – Prague City Tourism.

Největší trhy se v Česku konají na Staroměstském náměstí. Lidé se letos mohou těšit například i na kuchařskou show nebo vystoupení známých kapel a hudebníků ve vánočním duchu. Umělci přijíždějí z celé republiky. Malé domečky s vánočními dobrotami a dárky jsou k navštívení i na náměstí Republiky, náměstí Míru a Václavském náměstí.

Trhy - ilustrační foto.
Vánoční trhy
Vánoční trhy
Vánoční trhy (ilustrační foto)

I brněnské vánoční trhy lákají každým rokem tisíce lidí. Podle mluvčí Turistického informačního centra Gábiny Peringerové projde přes náměstí Svobody zhruba 20 000 lidí denně. V programu letošních brněnských Vánoc najdou návštěvníci řadu novinek. Každý den od 19 hodin například začíná promítat zimní kino. „V pondělí máme připravené filmy pro děti, v úterý filmy natočené podle předloh knih Bohumila Hrabala a pátek patří muzikálům,“ vyjmenovala Peringerová. Lidé si mohou prohlédnout vyřezávaný Betlém, který má 90 soch. Mezi 62 stánky najdou návštěvnici letos poprvé i ty s pečenými kaštany. Stánky se lidem otevřou také na Moravském náměstí a v Radnické ulici.

Do Norimberku či Vídně

I přesto, že jsou v Česku vánoční trhy plné novinek, stále více lidí jezdí podle ředitele portálu Slevoteka.cz v prosinci na ty zahraniční. „Do Norimberku či Vídně se lidé mohou podívat na vánoční trhy už za 599 korun. Právě v Rakousku a Německu tradice vánočních trhů začala, takže atmosféra je zde neopakovatelná. Mnoho Čechů tak tyto trhy navštěvuje pravidelně. Zájem o zájezdy každoročně stoupá,“ uvedl Karel Pospíšilík z internetového portálu Slevoteka.cz, který nabízí výlety po Česku i do zahraničí. Kořeny mají vánoční události v běžných středověkých trzích, na kterých měšťané zásobili své spižírny. Jedinečné vánoční zboží se na trzích začalo objevovat až v 19. století.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.