Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vánoční trhy na 'Staromáku' patří k nejlepším v Evropě

Na Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Vánoční trhy na Staroměstském náměstí patří mezi pětici nejhezčích historických adventních tržišť v Evropě. Podle prestižního turistického průvodce Lonely Planet se Praha v tomto hodnocení zařadila po bok rakouské Vídně, německého Kolína nad Rýnem, belgických Brugg či alsaského Štrasburku ve Francii.

"Toto ocenění je pro nás něco jako michelinská hvězda. Snažíme se, aby se trhy lidem líbily a aby co nejvíce zapadly do historického centra Prahy," řekla Helena Groutová, výkonná ředitelka společnosti Taiko, která letos už posedmé pořádá trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. Ocenění jednoho z nejprestižnějších vydavatelů turistické literatury považuje za obrovskou poctu a zároveň velkou výzvu.

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy

Podle průvodce působí zasněžená Praha jako 'gotická zimní pohádka'. "Staroměstské náměstí, které patří mezi nejkrásnější v Evropě, je v období Vánoc přímo éterické," tvrdí. Průvodce upozorňuje, že skvostné panorama doplňuje ozdobený vánoční strom.

Začaly Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Pořadatelé trhů na Staroměstském náměstí vsadili letos na secesní styl. Tvůrci dekorací se inspirovali atmosférou z přelomu 19. a 20. století. Podnětem pro vytvoření ozdob byly malby malíře Alfonse Muchy.

Strom, který je hlavní ozdobou náměstí, je vysoký 20 metrů. Padesátiletý smrk pochází z obce Zaječov ve středních Čechách. Kmen je zapuštěn dva metry pod zemi. Václavské náměstí, kde jsou také vánoční trhy, zdobí umělý desetimetrový strom kuželového tvaru.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?