Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Vánoční trhy otevírají. Na co se můžete těšit letos?

Vánoční trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

PRAHA Vánoce jsou za dveřmi. Jak se na ně chystá Praha? Už o víkendu začnou na Václavském a Staroměstském náměstí vánoční trhy, které potrvají do ledna. Zahájí je tradiční rozsvícení vánočního stromu.

Vánoční strom, který do Prahy dovezli z Nespek na Benešovsku ozdobí kopie tradičních perníčků o velikosti půl metru, které zaznamenaly velký úspěch na trzích před dvěma lety. Zelenou dominantu náměstí rozsvítí 100 tisíc led diodových žárovek a 300 blesků. Špičku stromu ozdobí kometa. Celkem bude na Staroměstském náměstí 110 prodejních stánků i tradiční Betlém s živými zvířaty.

ČTĚTE TAKÉ:

Vánoční atmosféru navodí souběžně i náměstí Republiky, a to od 29. listopadu do 30. prosince. Na Václavském náměstí dekoratéři umístí desetimetrový umělý strom oděný do zlaté barvy s obřími zlatými koulemi.

Čechomor i Eddie Stiolow

Pódium pro každodenní kulturní akce umístí organizátoři tradičně na Staroměstské náměstí za sochou Jana Husa. Kromě různých sborů na něm letos vystoupí také známí umělci. Například 10. prosince zde zahraje skupina Čechomor. Součástí měsíčního programu je také tradiční Mikuláš s velkou show pro děti a 11. prosince Den s rekordy a kuriozitami. Chybět nebude na Štědrý den Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání orchestru a sólistů Národního divadla a Státní opery. Na Silvestra vystoupí popová formace Eddie Stoilow.

Vánoční trhy


„Letošní program držíme stále v duchu tradic. Zároveň ho ale chceme více odlehčit. Kuchařská show nebo vystoupení známých kapel je toho důkazem a věřím, že bude mít u lidí o adventu úspěch. Zvlášť, když i vystoupení hudebníků bude ve vánočním duchu,“ sdělil programový ředitel Jan Žampa. První vánoční trh v hlavním městě letos začal 20. listopadu na náměstí Míru na Vinohradech.

Kam v okolí Prahy?

Rozsvícení ozdobených vánočních stromů a tradiční trhy dominují letošní nabídce adventních akcí ve středočeských městech. Tak jako v minulých letech jsou na programu i hudební vystoupení. Vánoční stromy se 30. listopadu rozsvítí například v Berouně, Mělníku, Mladé Boleslavi, Kladně nebo Rakovníku. V Mělníku si děti budou moci přinést vlastní ozdoby, které na strom zavěsí.

Berounský advent začne 30. listopadu na Husově náměstí zjevením několika andělů v nadlidské velikosti. Návštěvníci se vedle vánočního stromu mohou těšit na živý betlém nebo křest nově objevené planetky, která dostala jméno podle města Berounurbi. „Tentokrát jsme se snažili začlenit co nejvíce škol a oslovili jsme i dětský domov,“ uvedla vedoucí oddělení kultury berounské radnice Marcela Bergerová.

V Kladně se tentýž den koná charitativní akce pro děti z dětských domovů Vánoční strom splněných přání. Na programu je kromě rozsvícení stromu na náměstí Starosty Pavla ještě koncert skupiny Spirituál kvintet v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Vánoční trhy - ilustrační foto.

Rakovník rozsvítí obnovená vánoční výzdoba, nová světla budou mít Pražská i Vysoká brána a město dokoupilo i nové ozdoby na vánoční strom na Husově náměstí. Při jeho rozsvícení 30. listopadu vystoupí děti z Mateřské školy Klicperova a kapela Hradní duo. Podruhé se bude 9. prosince konat akce městské knihovny Adventní svícení.

„I letos se do ní zapojí některé obchody, restaurace a organizace,“ řekla mluvčí radnice Alida Štulajterová. Ve městě nebudou chybět ani tradiční vánoční trhy V Brance, které jsou plánovány na 11. prosince.

Historická část Mladé Boleslavi se 13. prosince probudí do jarmarečního dne. „Vánoční jarmark své hlavní tržiště rozprostře na Českobratrském náměstí, na Karmeli a ve Sboru českých bratří,“ uvedla mluvčí magistrátu Hana Koišová. Klasické farmářské trhy budou na Staroměstském náměstí každý pátek až do 19. prosince. V sobotu 20. prosince a v neděli 21. prosince zde budou po celý den navíc i adventní trhy.

ČTĚTE TAKÉ:

V Nymburku se vánoční strom na náměstí Přemyslovců rozsvítí také 28. listopadu. Vánoční koncert Petra Rezka s kapelou je připraven na středu 17. prosince ve velkém sále Obecního domu a 19. prosince vystoupí v kapli svatého Jana Nepomuckého se zpíváním skautské středisko Modrá flotila.

V Příbrami je zahájení adventu plánováno na 27. listopadu na náměstí T. G. Masaryka rozsvícením vánočního stromu, ohňostrojem a vystoupeními Leony Machálkové, Jaroslava Uhlíře a kapely Žlutý pes. Benešov zase chystá 29. listopadu na Masarykově náměstí adventně laděné farmářské trhy. Půjde o poslední ze série farmářských trhů v tomto roce.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...